Ndahet nga jeta ylli i “Game of Thrones”

By

Aktori i “Game Of Thrones”, John Stahl, ka vdekur në moshën 68-vjeçare, ka konfirmuar agjenti i tij.

Aktori skocez luajti rolin e Rickard Karstark në dy seri të shfaqjes së famshme të fantazisë HBO.

Ai ishte gjithashtu i njohur për interpretimin e Inverdarroch në telenovelën e gjatë Take The High Road.

Një deklaratë nga agjentja e tij Amanda Fitzalan Howard e përshkroi atë si “një aktor me aftësi të jashtëzakonshme dhe një personazh të fortë të teatrit skocez”.

Stahl, gjithashtu u shfaq në prodhime të shumta teatrale gjatë karrierës së tij, duke përfshirë shfaqjet në The Royal Shakespeare Company dhe The National Theatre.

Dramaturgu skocez dhe regjisori i teatrit David Greig e përshkroi atë si një “aktor vërtet të madh” dhe vuri në dukje se botës së teatrit skocez do t’i mungojë.

Ai shtoi se ishte një “anëtar i dashur i kompanisë” në shumë shfaqje skoceze, duke kujtuar rolet e tij në The Winter’s Tale, Gagarin Way dhe shfaqjen e tij “Architect”.

“Vdekja e tij është një humbje e madhe për industrinë dhe do t’i mungojë shumë. Mendimet tona janë me të dashurit e tij”.

Artikuj të ngjashëm