Ndahet nga jeta komediani i njohur! (FOTO)

By

Louie Anderson, fitues i çmimit Emmy-t, karriera e të cilit shtrihej nga drejtuesi i shfaqjeve stand-up dhe lojërat deri te rolet kryesore në TV dhe film, vdiq të premten në Las Vegas nga komplikimet që lidhen me kancerin, konfirmoi për CNN publicisti i tij Glenn Schwartz.

Ai ishte 68 vjeçar.

Të enjten miku i tij, shoku i tij komedian Pauly Shore, postoi në Twitter se i kishte thënë lamtumirën Anderson dhe kërkoi lutje për yllin e sëmurë.

Anderson ishte në qendër të vëmendjes së tij në skenat e komedisë në të gjithë vendin.

Johnny Carson e ftoi Anderson të bënte debutimin e tij në televizionin kombëtar në “The Tonight Show” në vitin 1984 dhe që aty karriera e Anderson mori hov.

Paraqitjet me Jay Leno, David Letterman, “The Late Late Show with Craig Ferguson”, “Comic Relief”, si dhe specialet e Showtime dhe HBO e forconin më tej atë si një nga komedianët më të mirë të Hollywood-it.

Kohët e fundit, Anderson u shfaq në “Young Sheldon”, pati një rol të përsëritur në komedinë e errët “Search Party” dhe i ishte bashkuar kastit të serialit hit BET, “Twenties”.

Louie Anderson arrives at the 2018 Creative Arts Emmy Awards – Day 2 held at the Microsoft Theater in Los Angeles, CA on Sunday, September 9, 2018. (Photo By Sthanlee B. Mirador/Sipa USA)(Sipa via AP Images)

Artikuj të ngjashëm