Ndahet nga jeta gruaja që ndryshoi industrinë e modës

By

Dizajnerja ikonë britanike e modës Vivienne Westwood vdiq të enjten në Clapham, në Londrën e Jugut, konfirmoi kompania e Westwood më 29 dhjetor.

Në një postim në Twitter, llogaria zyrtare e markës shkroi: “Vivienne Westwood vdiq sot, në paqe dhe e rrethuar nga familja e saj… bota ka nevojë për njerëz si Vivienne për të bërë një ndryshim për mirë.”

Westwood, i cili gjithashtu u nderua nga mbretëresha e ndjerë Elizabeth II, lindi më 8 prill 1941.

Dizajni i Westwood u bë i njohur gjatë epokës punk të Anglisë së viteve 1970, me shumë nga rrobat e saj të veshura nga pionierët e muzikës punk, Sex Pistols. Ndikimi i Westwood në punk pranohet gjerësisht, me Institutin e Kostumeve të Muzeut Metropolitan të Artit që shkon aq larg sa e quajti atë “Nëna e Punk”. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm