Ndahet nga jeta aktori i njohur amerikan

By

Ylli i “Lethal Weapon” Mitchell Ryan ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare.

Aktori amerikan Ryan, vdiq nga dështimi kongjestiv i zemrës në shtëpinë e tij në Los Angeles të premten, tha njerka e tij Denise Freed për Hollywood Reporter.

Ai luajti një gjeneral zuzar në filmin e parë Lethal Weapon, një biznesmen të pamëshirshëm në TV Santa Barbara dhe pati role karakteresh në telenovelën Dark Shadows dhe serialin e viteve 1990 Dharma & Greg.

I thyer, me nofulla graniti dhe me flokë të hijshme, Ryan u dallua menjëherë në TV dhe ekranin e madh.

Karriera e tij zgjati më shumë se një gjysmë shekulli, duke filluar me një rol të pakredituar në filmin e vitit 1958 të Robert Mitchum Thunder Road.

Ai ishte një kontrabandist i heroinës së gjeneralit në Lethal Weapon, oficer policie në Magnum Force dhe Electra Glide in Blue dhe biznesmeni vrasës nga Las Vegas, Anthony Tonell në telenovelën televizive të natës Santa Barbara.

Në vitet 1990, ai pati një rol të gjatë si babai i pasur, ekscentrik dhe i çuditshëm i Gregut në Dharma & Greg.

Ryan luajti Burke Devlin në telenovelën e viteve 1960, Dark Shadows për një sezon, por ai u pushua nga puna për shkak të alkoolizmit.

Ryan pranoi problemet e tij me alkoolin në autobiografinë e tij të vitit 2021, Fall Of A Sparrow.

“Jam i bekuar që, 30 vjet i dehur, kam arritur të jetoj jetën e një aktori të punës për t’u pasur zili. Dhe unë kam jetuar një pjesë të madhe të jetës reale ndërsa isha në të,” shkroi ai.

Ryan pati role në shumë shfaqje televizive dhe në filma duke filluar nga High Plains Drifter me Clint Eastwood deri te Halloween: The Curse of Michael Myers.

Ai gjithashtu interpretoi në teatër, duke përfshirë paraqitjet në Broadway në Wait Until Dark, Medea dhe The Price.

“Ai ishte një dhuratë e madhe në jetën time”, tha Kathryn Leigh Scott, e cila u shfaq me të në “Dark Shadows”, në një postim në Facebook.

“I ruaj kujtimet e mia të ngrohta për shpirtin e tij të bukur. Unë jam zemërthyer,”shkroi Scott.

DHARMA & GREG, Mitchell Ryan, 2000, Season 4. 1997-2002. Photo: James Sorensen. TM and Copyright © 20th Century Fox Film Corp. All rights reserved. Courtesy: Everett Collection.

Artikuj të ngjashëm