Ndahet nga jeta aktori fitues i çmimeve “Emmy”

By

Aktori amerikan Ed Asner ka vdekur në moshën 91 vjeçare.

Aktori dhe aktivisti ishte i njohur për portretizimin e Lou Grant në “The Mary Tyler Moore Show”.

Vdekja e tij u konfirmua përmes një postimi në llogarinë e tij zyrtare në Twitter: “Na vjen keq të themi se patriarku ynë i dashur vdiq këtë mëngjes në mënyrë paqësore,”.

“Fjalët nuk mund të shprehin trishtimin që ndiejmë. Me një puthje në kokë, natën e mirë baba. Ne Të duam ty”.

Aktori shumëvjeçar vdiq nga shkaqe natyrore në shtëpinë e tij në Tarzana, tha publicisti i tij, sipas Hollywood Reporter.

Asner, fitoi pesë çmime Emmy për rolin e tij si Grant, së bashku me dy të tjerë për punën e tij në “Rich Man, Poor Man” dhe “Roots”, më shumë se çdo aktor tjetër mashkull në histori.

Origjina e tij si “Z. Grant “, ndërsa aktronte përballë personazhit të njëlloj të Mary Tyler Moore në seritë e suksesshme të viteve 1970 ishte legjendare.

“Gjithmonë e kam ndjerë se po luftoj për drejtësi dhe barazi. Nëse nuk po e bëj këtë, duhet të dal në kullotë”, tha ai për The Post në vitin 1989. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm