Modelja e famshme ndërron jetë në moshën 30 vjeçare

By

Mama Cax, një modele që theu kufij, aktiviste dhe avokuese për përfshirjen e industrisë së modës modele të ndryshme dhe njerëz me ngjyrë, ka vdekur nga komplikimet nga një sëmundje që zgjati një javë, njoftoi familja e saj të Premten, përmes mediave sociale. Ajo ishte 30 vjeç.

Image result for mama cax

Modelja amerikane haitiane, e lindur Cacsmy Brutus, kishte folur hapur për problemet  me shëndetin, në Instagram, pasi zbuloi mpiksjen e gjakut në këmbë, kofshë, bark dhe pranë një filtri në mushkëri të saj (vendosur aty për trajtimin e kancerit në adoleshencën e saj ) ndërsa qëndronte në Londër për një fotosesion.

Sipas postimit të familjes në Instagram, ajo luftoi sëmundjen e saj për një javë në spital me “të njëjtën vendosshmëri” me të cilën luftoi kancerin, por vdiq në 16 dhjetor.

Mama Cax walks the runway for the Chromat fashion show during New York Fashion Week in February 2019.

 

Artikuj të ngjashëm