Ministrja e kulturës në detyrë me telegram ngushëllimi për familjen Rexhepagiqi

By

Gazetaria dhe këngëtarja e njohur Violeta Rexhepagiqi ka ndërruar jetë sot gjatë paradites.

Emra të shumtë kanë shprehur ngushëllime.

Ministrja e Kulturës në detyrë, Vlora Dumoshi, ka dërguar telegram ngushëllimi për humbjen e tashmë të ndjerës, Violeta Rexhepagiqi.

“E nderuara familja Rexhepagiqi,

Me dhimbje e pikëllim të thellë mora lajmin e trishtë për ikjen e hershme të më të dashurës tuaj, e kompozitores, këngëtares e gazetares tonë të njohur, Violeta Rexhepagiqi. Ndarja nga jeta e Violetës është humbje e madhe për ju, por është edhe humbje e madhe për artin dhe kulturën e vendit tonë, të cilës ajo në periudhat më të vështira i dha shumë.

Violeta nuk ishte artiste e zakonshme. Të jashtëzakonshme e bënte përpjekja e saj për të thyer tabutë duke sjellë modernitetin në formën më të mirë të tij, në artin e kulturën tonë. Në kohët më të vështira, me muzikalitetin dhe elegancën e saj skenike Violeta, la gjurmën e pashlyeshme në artin kosovar.

Violeta do të mbahet gjatë në mend krahas kontributit të madh në fushën muzikore edhe për kontributin e çmuar që ka dhënë për fushën e gazetarisë e informimit, në kohën kur Kosova e paraluftës përballej me tortura e burgosje. Violeta Rexhepagiqi ishte udhërrëfyese për artistët e rinj dhe si e tillë do të mbahet mend gjithmonë.

Jemi me fat që e patëm e që e njohëm.

Me respekt,

Vlora Dumoshi

Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit”.

Artikuj të ngjashëm