Mijëra izraelitë nënshkruajnë peticionin për ndalimin e këngëve të Dua Lipës

By

Këngëtarja Dua Lipa është shndërruar në një figurë tejet të kritikuar në Izrael.

Një peticion po bën thirrje që këngët nga pop ylli britanik Dua Lipa të ndalohen në Army Radio dhe Galgalatz, pasi këngëtarja ndau në llogarinë e saj në Instagram një postim anti-Izrael, ku pretendonte se ushtarët e IDF qëllojnë fëmijë, mes pretendimeve të tjera të konsideruara nga ‘Jerusalem Post’ si  anti-Izraelite.

Mbi 3,000 njerëz kanë nënshkruar peticionin deri mëngjesin e së Mërkurës.

Organizata Im Tirzu kontaktoi Ministrin e Kulturës Chili Tropper dhe Ministrin e Mbrojtjes Benny Gantz. “Në dritën e nxitjes kundër ushtarëve të IDF, antisemitizmi, shpifja e gjakut, teoritë e komplotit dhe shtrembërimet që qëndron në postimin që këngëtarja ndau, nuk është e përshtatshme që një radio stacion i lidhur me IDF të vazhdojë të transmetojë këngët e saj,” shkruajti Im Tirzu në një letër drejtuar dy ministrave.

“Është e pakonceptueshme që një radio stacion do të vazhdojë të promovojë dikë që shkon kundër ushtarëve të IDF,” tha Dov Trachtman, menaxher i mediave dixhitale të Im Tirzu. “Timeshtë koha që ministri i mbrojtjes dhe ministri i kulturës t’i japin fund këtij teatri absurd në të cilin antisemitet si ky këngëtar vazhdojnë të transmetohen në valët e radios ushtarake.”

Postimi i ndarë nga Dua Lipa mes tjerash potencon: “Ndërsa të gjithë janë në humor për të folur për të drejtat e njeriut, kjo është ajo që ndodh çdo ditë në Palestinë, e paguar nga dollarët e taksapaguesit tanë.”

“Djemtë e mëdhenj të këqij të #IDF kënaqen plotësisht duke rrahur dhe qëlluar fëmijët,” vazhdoi postimi. “Ata madje kanë bluza që përshkruajnë një grua palestineze shtatzënë me një hapësirë snajperi në stomakun e saj që lexon‘ 1 të shtëna dy vrasje. ”

“Por mos u shqetëso”, vazhdon shkrimi. “Ata janë të gjithë terroristë, kështu që është gjithçka. Ne e kuptojmë plotësisht.

Artikuj të ngjashëm