Mësoni disa sekrete të grimit nga makeup artisti i Bella Hadid

By

Grimeri i të famshmeve Patrick Ta ka zbuluar truqet e bukurisë që ai përdor për të pikturuar fytyrën e klientes të tij më të famshme, Bella Hadid, e cila kohët e fundit është quajtur si ‘gruaja më e bukur në botë’.

Në një mësim në YouTube me influencuesen australiane Chloe Morello, Patrick tha se aplikimi i konturit para fondatinës është çelësi për krijimin e thellësisë natyrale në të gjithë fytyrën, ndërsa përdorimi i blush-it në të gjithë kapakin e syrit krijon vazhdimësi midis grimit të syrit dhe fytyrës.

Patrick (pictured with Australian beauty influencer Chloe Morello) says a blend of oil and cream primer is the secret to seamless foundation

Patrick, i cili është me qendër në Los Angeles, skalit vetullat pa mundim duke i mbushur dhe duke i krehur me furqë poshtë, por pranoi se ai largohet nga heqja e qimeve të vetullave të klientëve sepse forma dhe stili i tyre është shumë personal për gratë.

Artisti i listës A, i cili aktualisht krenohet me 1.6 milion ndjekës në Instagram, numëron gjithashtu motrën e Bella Gigi, Kim Kardashian dhe modelet e Victoria’s Secret Adriana Lima dhe Rosie Huntington-Whiteley midis grupit të tij të shkëlqyeshëm të klienteve të famshme.

To achieve a natural looking, flawless foundation, Patrick blends two shades together on the back of the hand before applying to the client's face (pictured with Gigi, left, and Bella Hadid, right in 2016)

 

Si të ndërtojmë bazën perfekte të grimit?

Dihet mirë se përgatitja e lëkurës me hidratues dhe primer bën që fondatina të zgjasë më gjatë, por Patrick ka një aftësi të veçantë për ndërtimin e një baze që qëndron gjatë.

Patriku përdor gjithmonë primer vaji dhe atë si krem, për të cilin ai beson se është çelësi për një fondatinë perfekte.

Nëse klienti ka lëkurë të yndyrshme, ai përdor një primer krem në të gjithë zonën T – pjesa e fytyrës e përbërë nga balli, hunda, mjekra dhe zona direkt rreth gojës – e cila është veçanërisht e prirur ndaj vajosjes për shkak të përqendrimit të lartë të gjëndrave vajore.

Në mënyrë të pazakontë, Patrick aplikon konturën para fondatinës, e cila shkon kundër procesit të përgjithshëm të ndjekur nga artistët e grimit.

“Ndjehem sikur ndihmon në përzierjen – urrej kur ka shumë ngjyra në fytyrë menjëherë, midis konturit, concealer dhe fondatinës”, tha ai.

Ai hedh kontur të errët përgjatë mollëzave dhe kudo që dëshiron të krijojë thellësi para se ta përziejë butësisht në lëkurë.

Për të zgjatur tiparet dhe për t’i bërë ato të shfaqen më të holla, Patrick bën linjat e lehta të concealer dhe përzien ato në lëkurë.

Celebrity makeup artist Patrick Ta has revealed the beauty tricks he uses to paint the face of his biggest celebrity client, Bella Hadid , recently named the 'world's most beautiful woman'

Si të arrini kontinuitet mes grimit të fytyrës dhe grimit të syve?

Për të krijuar grim të përkryer, pikturë njëngjyrëshe – teknikën e mbajtjes së syve, buzëve dhe faqeve në të njëjtën ngjyrë – Patrick përdor blush në një zonë të papritur.

Ai aplikon produktin në të gjithë kapakin e syrit, si dhe në faqet dhe pjesën e sipërme të ballit, për të krijuar vazhdimësi midis grimit së fytyrës dhe syve.

Për të arritur një fondatinë natyrale, të përsosur, Patrick përzien dy nuanca së bashku në anën e pasme të dorës përpara se ta aplikojë në fytyrën e klientit.

Kjo shton thellësi dhe ton në bazën e grimin, duke imituar ndryshimet natyrale të ngjyrave në lëkurë.

Ai hedh një shtresë të lehtë nëpër kapakun e syve për të krijuar një ‘përzierje të qetë’ të fondatinës në të gjithë fytyrën, duke lyer gjithçka që lihet në furçë nëpër kockat e qafës për të arritur të njëjtën hije në fytyrë dhe trup.

Bronzerët dhe blush-et e tij të preferuara kanë imponime rozë, të cilat krijojnë pamjen e një lëkure natyrale të puthur nga dielli.

Ndiqni të plotë videon e mëposhtme.

 

Artikuj të ngjashëm