Meqë jemi tek sezoni i dasmave, ja cilat janë nëntë vellot më të shtrenjta në histori

By

Sipas statistikave të mbledhura nga The Knot në vitin 2014, velloja mesatare e dasmës kushton 1.281 dollarë – sigurisht nuk është shkatërruese për xhepin, mirëpo vellot më të shtrenjta në histori arrijnë shifra marramendëse.

Nga velloja e 150,000 dollarë e Princeshës Diana në vellon e Angelababy që ishte pjesë e një buxheti të dasmës prej 31 milion dollarësh, këto janë vellot më luksoze ndonjëherë.

Princesha Diana

Velloja, e dizajnuar nga Elizabeth dhe David Emanuel, paraqiti bisht mahnitës prej 7 metrash, detaje ku përfshiheshin 10,000 perla të përpunuara me dorë.

Most Expensive Wedding Dresses Ever

Victoria Beckham

Ylli i Spice Girls, zgjodhi në fustan ngjyrë krem për dasmën e saj, i dizajnuar nga Vera Ëang që kushtoi plot 100.000 dollarë.

Most Expensive Wedding Dresses Ever

Nicole Richie

Për dasmën e Nicole Richie me Joel Madden më 11 dhjetor 2010, Richie tronditi me një vello mbresëlënëse 20,000 dollarëshe nga Marchesa. Ai përmbante 90 metra material mëndafshi, një prerje të lartë të qafës dhe një bust të pajisur me detaje delikate të dantellës me lule.

Most Expensive Wedding Dresses Ever

Jessica Biel

Një nga vellot më të pazakonta në këtë listë, fustan i guximshëm trëndafili i aktores Jessica Biel dukej aq e bukur më 19 tetor 2012, kur u martua me këngëtarin Justin Timberlake. Dhe ngjyra nuk është i vetmi detaj i jashtëzakonshëm: velloja thuhet se kishte një çmim prej 100 mijë dollarësh.

Most Expensive Wedding Dresses Ever

Kate Middleton

Natyrisht, 29 prill 2011, dasmën e Kate Middleton (tani Catherine, dukeshë e Kembrixhit) për Princi Uilliam, Duka i Kembrixhit, përfshinte një fustan tepër përrallor. Nusja veshi një vello të dizajnuar nga Sarah Burton, i cili thuhet se kushton 400,000 dollarë. Me mëngë të me dantellë, bisht 7 metra dhe një vello mahnitëse prej tyl mëndafshi, fustani ishte vërtet i dizajnuar për një mbretëreshë të ardhshme.

Image result for kate middleton wedding

Kim Kardashian

Për dasmën e dytë të Kim Kardashian me basketbollistin Kris Humphries më 20 gusht 2011, ylli i reality TV nuk zgjodhi një, por tre vello Vera Wang, që secila kushtoi 25,000 collarë. Kjo është një total prej 75,000 dollarë për veshjet e saj të dasmës.

Most Expensive Wedding Dresses Ever

Amal Alamuddin

Kur megaylli George Clooney u martua me avokaten Amal Alamuddin më 27 shtator 2014, një nga temat më të diskutuara ishte velloja e pabesueshme e dasmës. E dizajnuar nga Oscar de la Renta, veshja me porosi kushtonte 380.000 dollarë – dhe ishte më se e denjë e denjë për mbretërinë e Hollivudit.

Most Expensive Wedding Dresses Ever

Kim Kardashian

Për dasmën e tretë të Kardashian, këtë herë me Kanye Ëest në 2014, ajo kishte veshur një vello Givency prej 400,000 dollarë dizajnuar nga Riccardo Tisci që paraqiste një shpinë të tëjdukshme, mëngë me dantella dhe një bisht të pabesueshëm.

Most Expensive Wedding Dresses Ever

Angelababy

Ndërkohë që kostoja e saktë e fustanit martesor të engjëllit anglez Angelababy nuk është publike, fakti që dasma e saj për aktorin Huang Xiaoming doli në një shifër prej 31 milion dollarësh, e bën mjaft të sigurt të supozohet se çifti ka shpenzuar një qindarkë të bukur në veshje. Pas të gjitha, dizajni i saj Dior me porosi thuhet se zgjati pesë muaj për të krijuar.

Most Expensive Wedding Dresses Ever

 

 

 

 

Artikuj të ngjashëm