Mënyra si të minimizoni poret e dukshme në fytyrë

By

Poret në fytyrë zgjerohen për arsye të ndryshme. Kjo situatë mund të shkaktohet nga kujdesi jo i duhur i lëkurës, ose nga ngrënia e paekuilibruar.

Pra, konsumimi i ushqimeve me yndyrë, pikante, të skuqura, ushqim i konservuar mund të prishin pamjen tuaj.

Për fytyrë të bukur, dieta juaj duhet të përmbajë më shumë perime, fruta, drithëra, peshk të ligët dhe mish. Më poshtë kemi 3 trajtime natyrale për të minimizuar poret.

  • Lëngu i kastravecit i përzier me bollgur. Kjo maskë për fytyrën do të ndihmojë në heqjen e papastërtive dhe vajit nga poret dhe zvogëlimin e madhësisë së tyre.
  • Vaji i pemës së çajit. Ky vaj është i famshëm për veprimin e tij anti-inflamator, baktervrasës, antifungal, antiviral dhe shërues të plagëve.
  • Përzieni kosin me lëkurat e portokallit, miellin e tërshërës, mjaltin dhe vajin e bajames. Me ndihmën e këtij ilaçi për shtresim mund të shpëtoni nga qelizat e vdekura të lëkurës që bllokojnë poret. Përdoreni një ose dy herë në javë. Përmirëson strukturën e lëkurës, ndihmon lëkurën të thithë më mirë kremin hidratues

Artikuj të ngjashëm