Më të shtrenjtat në histori – atletet e Kanye West do të shiten në ankand

By

 

Një palë atlete të dizenjuara dhe të veshura nga reperi Kanye West që po dalin në ankand janë më të vlefshmet për t’u shfaqur në treg, thotë shtëpia e ankandit që i shet ato.

Atletet Nike Air Yeezy 1 kanë një vlerësim prej 1 milion dollar. West i mbathi atletet për herë të parë gjatë performancës në Grammy më 2008.

Ato tani po shiten nga koleksionisti i këpucëve Ryan Chang, përmes shtëpisë së ankandeve Sotheby’s dhe do të shfaqen në Hong Kong nga e premtja.

Në vitet e fundit, atletet kanë fituar të njëjtin status të mbledhur si vera ose stoli. Sotheby’s, një shtëpi globale e ankandeve, mbajti shitjen e saj të parë ndonjëherë kushtuar atleteve më 2019.

Brahm Wachter, kreu i veshjeve të rrugës dhe koleksioneve moderne në Sotheby, tha në një deklaratë se këpucët ishin “kritike për zhvillimin e ekskluzivitetit Yeezy, e cila u bë një nga markat më të rëndësishme të atleteve dhe stilit të jetës në histori”.

Burimi: BBC

Artikuj të ngjashëm