Më në fund Khaby Lame bëhet shtetas i këtij vendi

By

Khaby Lame, ylli më i madh i TikTok, ka jetuar gjithë jetën në Itali. Tani më në fund është italian.

Ylli 22-vjeçar i TikTok, klipet ironike dhe pa fjalë të të cilit i kanë bërë më shumë ndjekës se kushdo tjetër në botë, është bërë shtetas i Italisë.

khaby-lame-italy-citizenship.jpg

“Betohem t’i jem besnik Republikës dhe të respektoj Kushtetutën dhe ligjet e shtetit,” u tha Lame këtë javë zyrtarëve në Chivasso, qyteti afër Torinos ku ai dhe familja e tij u vendosën pasi u larguan nga Senegali kur ishte vetëm një vjeç.

Lame – emri i plotë i të cilit është Khabane Serigne Lame – filloi karrierën e tij në TikTok gjatë bllokimit të koronavirusit të Italisë 2020 pasi humbi punën e tij në një fabrikë. Rritja e tij në yll dixhital në dy vitet që nga ajo kohë ka qenë meteorike, duke e katapultuar atë shpejt në 148 milionë ndjekës dhe në vendin e parë në botën e krijuesve të TikTok. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm