Maska të fytyrës të bëra në shtëpi që me të vërtetë funksionojnë

By

Te gjithë duam që të kemi një lëkurë rrezatues gjatë mujave të vjeshtës dhe dimrit, por arritja deri te ky rrezullatat është mjaft e vështirë.

Harrojeni të harxhoni kohë dhe para në spa apo trajtime të tjera. Ndiqni këto receta të thjeshta dhe njihuni me maskën e përsosur të bërë në shtëpi.

Maska me banane

Bananet janë të mbushura me përbërës për lëkurën e shkëlqyeshme: vitamina A për të zbehur njollat e errëta, vitamina B për të ulur thatësinë, vitaminën E për të zvogëluar shfaqjen e rrudhave dhe kaliumin për të hidratuar. Pra, frutat bëjnë një maskë të përsosur të gjithë natyrore, të bërë në shtëpi, e cila lë lëkurën të duket dhe ndihet më e butë.

Related image

Përgatitja: Shtypeni një banane, pastaj butësisht aplikojeni atë në fytyrën dhe qafën tuaj. Lëreni për 10 deri në 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Ose përzieni 1/4 filxhan kos të thjeshtë, 2 lugë mjaltë (një ilaç natyral për puçrra), dhe një banane të mesme. Gjeni maskën më të mirë të fytyrës për llojin e lëkurës tuaj.

Maska me ufull

Image result for vinegar face mask

Përdorimi i uthulles si një tonifikues i lëkurës daton që nga koha e Helenit të Trojës, dhe është po aq efektive sot. Pasi të keni larë fytyrën, përzieni 1 lugë gjelle uthull molle me 2 gota ujë si një shpëlarje përfundimtare për të pastruar dhe shtrënguar lëkurën tuaj. Ju gjithashtu mund të krijoni një maskë të bërë në shtëpi për fytyrën duke përzier 1/4 filxhan uthull musht me 1/4 gotë ujë. Butësisht aplikoni zgjidhjen në fytyrën tuaj dhe lëreni të thahet. 

Maska me qumësht

Related image

Këtu keni një mënyrë tjetër për t’i dhënë vetes një fytyrë të zbukuruar në shtëpi duke përdorur maska për fytyrën të bëra vetë. Përzieni 1/4 filxhan qumësht pluhur me ujë të mjaftueshëm për të formuar një paste të trashë. Mbulo tërësisht fytyrën tuaj me përzierjen, le të thahet plotësisht, pastaj shpërlajeni me ujë të ngrohtë. Fytyra juaj do të ndjehet e freskët dhe e përtërirë.

Maska me tërshërë

Image result for oat face mask

Nëse jeni duke kërkuar një zgjedhje të shpejtë që do t’ju lë duke u ndjerë mirë, atëherë pergjigja është tërshërë. Kombinoni 1/2 filxhan ujë të nxehtë — jo të valë me 1/3 filxhan tërshërë. Shtoni 2 lugë kos të thjeshtë, 2 lugë mjaltë dhe një të bardhë me vezë të vogël. Aplikoni një shtresë të hollë të maskës në fytyrën tuaj, dhe lëreni për 10 deri në 15 minuta. Pastaj shpërlajeni me ujë të ngrohtë. 

Burimi: Health.com

 

 

Artikuj të ngjashëm