Largimi i Princit Harry dhe Meghan Markle: Pallati në mbledhje emergjente

By

Njoftimi tronditës i Princit Harry dhe Meghan se ata planifikuan të largohen nga mbretëria shkaktoi trazira të dhimbshme në familjen mbretërore.

Por ajo ka detyruar gjithashtu Pallatin Buckingham të përballet me natyrën në ndryshim të jetës mbretërore britanike ndërsa epoka e Mbretëreshës Elizabeth II shkon drejt një fundi.

Whatever concessions or stipulations Buckingham Palace agrees to could potentially be applied to other members of the family, since the royal family has always been guided by precedent.

Të Premten, pallati organizoi një mbledhje emergjente për të adresuar propozimin e çiftit që ata “të tërhiqeshin” nga detyrat e tyre mbretërore, të kërkonin pavarësi financiare dhe të jetojnë një pjesë të vitit në Amerikën e Veriut.

People outside Buckingham Palace on Friday.

Qëllimi i kësaj, sipas njerëzve me lidhje në pallat, ishte gjetja e një akomodimi të shpejtë me çiftin, të cilët janë bërë të izoluar në Shtëpinë e Windsor.

Meghan, e njohur edhe si Dukesha e Sussex, fluturoi në Kanada menjëherë pas njoftimit, për t’u kujdesur për djalin tetë muajsh të çiftit, Archie, i cili po qëndronte atje me një mik. Largimi i saj i nxituar sugjeroi që, megjithatë pallati zgjedh të përgjigjet, gjërat nuk do të kthehen në normalitet.

Ndërsa mbledhja e së premtes kishte për qëllim lehtësimin e krizës dhe gjetjen e një marrëveshje të re për Princin Harry dhe Meghan, njerëzit me lidhje me pallatin thanë se kjo do të kishte implikime më të gjera.

Sekretarët privatë për mbretëreshën, Princi Charles, Princi William dhe Princi Harry të gjithë morën pjesë në seancë. Princi William kishte një interes të veçantë, tha një person afër pallatit, sepse fëmijët e tij më të vegjël, Princesha Charlotte dhe Princi Louis, do të përballen me të njëjtën predikim si vëllai i tij.

Burimi: Nytimes.com

 

Artikuj të ngjashëm