Kush triumfoi në “Bafta TV Awards 2021”?

By

Natën e mbrëmshme është mbajtur ceremonia e “Bafta TV Awards 2021”.

Aty morën pjesë figura të njohura britanike teksa u ndanë edhe çmimet.

Michaela Coel,është emëruar aktorja më e mirë në Bafta TV Awards, pasi fitoi gjithashtu Baftas për shkrimin dhe drejtimin e dramës së saj “I May Destroy You”.

Fituesit e tjerë të së dielës së mbrëmshme përfshinin Paul Normal, i cili u emërua aktori më i mirë dhe grupi i vallëzimit Diversity, ndërsa, Ashley Banjjo fitoi çmimin e publikut.

Aktorja kryesore
Michaela Coel, I May Destroy You – FITUES
Letitia Wright, Small Axe
Billie Piper, I Hate Suzie
Daisy Edgar-Jones, Normal People
Hayley Squires, Adult Material
Jodie Comer, Killing Eve

Aktori kryesor
Paul Mescal, Normal People – FITUES
John Boyega, Small Axe
Josh O’Connor, The Crown
Paapa Essiedu, I May Destroy You
Shaun Parkes, Small Axe
Waleed Zuaiter, Baghdad Central

Seria Drama
Save Me Too – FITUES
Gangs Of London
I Hate Suzie
The Crown

Single Drama
Sitting In Limbo – FITUES
Anthony
Bbw (On The Edge)
The Windermere Children

Programi Argëtues Komedi
The Big Narstie Show – FITUES
Charlie Brooker’s Antiviral Wipe
Rob & Romesh Vs
The Ranganation Production

Mini-Seri
I May Destroy You – FITUES
Adult Material
Normal People
Small Axe

Performanca e femrave në një program
Aimee Lou Wood, Sex Education – FITUES
Daisy Haggard, Breeders
Daisy May Cooper, This Country
Emma Mackey Sex Education
Gbemisola Ikumelo, Famalam
Mae Martin, Feel Good

Performancë mashkullore në një program
Charlie Cooper, This Country – FITUES
Guz Khan, Man Like Mobeen
Joseph Gilgun, Brassic
Ncuti Gatwa, Sex Education
Paul Ritter, Friday Night Dinner
Reece Shearsmith.

Artikuj të ngjashëm