Kujdes nga këto trende në TikTok kur bëhet fjalë për kujdesin ndaj lëkurës

By

TikTok gjeneron informacion pafund për çdo fushë të jetës. Ndonëse aty gjeni doktorë e dermatologë që japin këshilla valide për kujdesin ndaj lëkurës, në aplikacion ka edhe shumë dezinformacion që në fakt mund t’ju bëjë keq.

Më poshtë janë disa trendë virale në Tiktok sa i përket kujdesit ndaj lëkurës që në fakt mund të rezultojnë shumë të dëmshme për ju.

Përdorimi i ujit të detit për të pastruar fytyrën

Ocean water on the face seems like a good idea in theory — but is it something to get salty about?

TikTokers ka reklamuar përfitimet e marrjes së ujit të oqeanit në shtëpi nga plazhi dhe përdorimit të tij si pastrues. King tha se një notim në oqean është mirë, por është më mirë të lini ujin e detit aty ku i takon – kështu që mos e mbushni me shishe.

“Megjithëse uji i kripur mund të jetë i dobishëm në tharjen e vajrave të lëkurës dhe reduktimin e baktereve në lëkurë, ka pjesë të caktuara të oqeanit ku ka shumë baktere të pranishme, qoftë në mënyrë natyrale ose për shkak të aktivitetit njerëzor,” tha King, duke shtuar se shishet e rastësishme. disa do të thotë se uji nuk është steril.

“Prandaj, nëse lezionet e akneve janë të rënda ose të hapura, ose nëse sistemi juaj imunitar është i komprometuar në ndonjë mënyrë, ose nëse jeni në zona ku ka gjasa të ketë rritje të baktereve në ujin e oqeanit, atëherë duhet të keni kujdes shtesë.”

Aplikimi i aspirinës për trajtimin e akneve

TikTokers have gone wild for this

Ky trajtim ‘mrekullibërës’ bëri bujë në vitin 2021 dhe po kthehet në vitin 2022. Në video, përdoruesit shihen duke shtypur aspirinë, duke e përzier me ujë për të formuar një pastë dhe më pas duke e aplikuar në akne dhe puçrra.

“Aspirina është një ilaç anti-inflamator josteroid dhe mund të ketë disa veti anti-inflamatore kur aplikohet në mënyrë topike”, tha ajo. Megjithatë, ajo shtoi se kimikatet në aspirinë zbërthehen në acid acetik dhe acid salicilik. Ndërsa kjo e fundit mund të jetë e dobishme për poret e bllokuara dhe aknet, acidi acetik në fakt mund të rrisë irritimin.

“Ne kemi mundësi më të mira edhe pa recetë,” tha ajo. “Përbërësit si peroksidi i benzoilit dhe acidi salicilik janë të disponueshëm si trajtime pa recetë, dhe ato janë studiuar mirë dhe janë treguar efektive për aknet.”

Nxirje e sigurt

Një TikToker ndau një mënyrë për të mos u djegur, duke pretenduar se ajo mori një “rrezitje të bukur” duke spërkatur një përzierje hidratuesi dhe uji në këmbët e saj para se të bënte banjë dielli.

Jo të gjithëve u bënë përshtypje. Disa përdorues të ndërgjegjshëm ndaj diellit shprehën shqetësimin për mungesën e kremit kundër diellit në përzierjen me spërkatës.

King u pajtua se kremi kundër diellit është thelbësor, duke sugjeruar që njerëzit që planifikojnë të jenë jashtë duhet të përdorin një krem me spektër të gjerë me SPF 30 ose më të lartë dhe ta riaplikojnë të paktën çdo dy orë dhe pas djersitjes.

Megjithatë, ajo paralajmëroi gjithashtu: “Nuk ekziston një gjë e tillë si nxirja e shëndetshme – nxirja është një mekanizëm mbrojtës që fillon kur ADN-ja juaj dëmtohet”.

Maskë për sytë me shafran të Indisë

Dr. King suggests diluting the turmeric as it can stain the skin.

Kush nuk dëshiron t’i largojë ato rrathë të errët poshtë syve? TikTok është i mbushur me receta për trajtime të shpejta të heqjes së qeseve – duke përfshirë një që përfshin një erëz të thjeshtë kuzhine.

Një maskë për sytë me shafran të Indisë po bën xhiron. Është një përzierje e thjeshtë mjalti dhe shafrani i Indisë, që premton “më të shndritshëm dhe më të trashë poshtë syve” nga TikTokers që përdorin maskën.

King i jep dritën jeshile – me një paralajmërim.

Shafrani i Indisë përmban kurkuminë, e cila ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese, por përdorimi i saj në vend mund të jetë problematik për shkak të nuancës së fortë të verdhë, e cila mund të njollosë lëkurën,” tha ajo.

Pastë dhëmbësh për të ‘trajtuar’ puçrrat

https://nypost.com/wp-content/uploads/sites/2/2022/06/toothpaste-skin-comp-1.jpg

Është një truk i vjetër sa koha – kujt nuk i është thënë të fërkojë pak pastë dhëmbësh mbi një puçërr të bezdisshme?

“Përbërësit e pastës së dhëmbëve si alkooli, peroksidi i hidrogjenit, soda e bukës dhe laureth sulfati i natriumit mund të thajnë dhe irritojnë lëkurën”, tha King.

“Këto formulime kanë për qëllim të pastrojnë sipërfaqet e forta të dhëmbëve tanë, për të mos mbetur në lëkurën relativisht delikate të fytyrës. Rezultati mund të jetë dermatiti irritues i kontaktit.” /Prive.al

 

Artikuj të ngjashëm