Koncerti i ABBA: Dy të vdekur, një i lënduar

By

Dy persona kanë vdekur dhe një person i tretë është plagosur pasi një anëtar i audiencës ra nga kati i shtatë i një sallë koncertesh në Suedi në turmën poshtë, konfirmoi një zëdhënës i policisë për CNN të mërkurën.

Incidenti ndodhi të martën në mbrëmje rreth 30 minuta përpara se një koncert i ABBA do të fillonte në orën 19:30. sipas kohës lokale, tha zëdhënësi.

Rreth 1,000 njerëz ishin mbledhur në Konsertin dhe Kongresin Uppsala në qytetin Uppsala, rreth 70 kilometra (43 milje) në veri të kryeqytetit, Stokholm, për koncertin, sipas policisë.

Pak para fillimit të koncertit, një burrë rreth të 80-tave ra nga kati i shtatë dhe u ra mbi dy të tjerë — një burrë dhe një grua rreth të 60-tave — në hollin e hapur në katin e parë, tha policia.

Dy burrat vdiqën dhe gruaja e plagosur u dërgua në spital. Sipas policisë, ajo ka pësuar lëndime jashtë rrezikut për jetën. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm