Koleksioni i ri i Victoria Secret është gjithëpërfshirës, por jo të gjithë janë të lumtur

By

Nuk është sekret se, në sytë e shumë kritikëve, Victoria’s Secret ka luftuar kundër ndryshimit në industrinë e modës.

Zyrtari kryesor për marketing, Edward Razek u tërhoq nga kompania në gusht, pas një interviste në Vogue në të cilën komentet e tij lidhur me modelet transgjinore shkaktuan polemikë.

image

Gjatë verës, kompania punësoi modelin e saj të parë trans, Valentina Sampaio, dhe në fillim të këtij muaji, lëshoi ​​një fushatë në partneritet me markën Bluebella që përfaqëson modelet trans dhe plus-size.

Fotografitë e bashkëpunimit me Ali Tate Cutler, May Simón Lifschitz, Olivia Sang dhe Laura Rakhman-Kidd shënojnë herën e parë që marka ka pasur një fushatë gjithëpërfshirëse për nga madhësia dhe përkatësia gjinore. Fotografitë e kësaj kapsule do të jenë gjithashtu të parat me këtë lloj diversiteti që do të shfaqen në dyqane.

Ndërsa kjo duket si një hap i madh për markën dikur kokëfortë, disa janë ende të pa kënaqur.

Së pari: Victoria’s Secret nuk i punësoi këto modele por atë e bëri marka Bluebella. Gjithashtu, përdoruesit e Twitter kanë disa mendime për kategorizimin e një modeli me madhësi 14 si “plus-size”.

Burimi: Cosmopolitan.com

Artikuj të ngjashëm