Kjo është lista e plotë e të nominuarve në Emmy Awards 2021

By

Nominimet për çmimet Emmy Awards 2021 janë publikuar!

Akademia e Televizionit dhe CBS sapo zbuluan që shfaqja do të rikthehet, drejtpërdrejt dhe me pjesëmarrje fizike në Teatrin Microsoft në kompleksin L.A. Live të Los Angeles.

Për shkak të pandemisë, do të ketë “një audiencë të kufizuar të të nominuarve dhe të ftuarve të tyre”.

Cedric the Entertainer po merr detyrat e mikpritjes këtë vit. Emmy Awards 2021 do të transmetohet drejtpërdrejt të dielën e 19 shtatorit në CBS.

Nominimet:

Outstanding Drama Series

The Boys (Amazon)

Bridgerton (Netflix)

The Crown (Netflix)

The Handmaid’s Tale (Hulu)

Lovecraft Country (HBO)

The Mandalorian (Disney+)

Pose (FX)

This Is Us (NBC)

 

Outstanding Comedy Series

Black-ish (ABC)

Cobra Kai (Netflix)

Emily in Paris (Netflix)

Hacks (HBO Max)

The Flight Attendant (HBO Max)

The Kominsky Method (Netflix)

Pen15 (Hulu)

Ted Lasso (Apple TV+)

 

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown (This Is Us)

Jonathan Majors (Lovecraft Country)

Josh O’Connor (The Crown)

Rege-Jean Page (Bridgerton)

Billy Porter (Pose)

Matthew Rhys (Perry Mason)

 

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Uzo Aduba (In Treatment)

Olivia Colman (The Crown)

Emma Corrin (The Crown)

Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)

Mj Rodriguez (Pose)

Jurnee Smollett (Lovecraft Country)

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Michael K. Williams (Lovecraft Country)

John Lithgow (Perry Mason)

Tobias Menzies (The Crown)

O-T Fagbenle (The Handmaid’s Tale)

Max Minghella (The Handmaid’s Tale)

Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)

Giancarlo Esposito (The Mandalorian)

Chris Sullivan (This Is Us)

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Aunjanue Ellis (Lovecraft Country)

Gillian Anderson (The Crown)

Helena Bonham Carter (The Crown)

Emerald Fennell (The Crown)

Madeline Brewer (The Handmaid’s Tale)

Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)

Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)

Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)

 

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson (Black-ish)

Michael Douglas (The Kominsky Method)

William H. Macy (Shameless)

Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Kenan Thompson (Kenan)

 

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Aidy Bryant (Shrill)

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Allison Janney (Mom)

Tracee Ellis Ross (black-ish)

Jean Smart (Hacks)

 

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Carl Clemons-Hopkins (Hacks)

Kenan Thompson (SNL)

Bowen Yang (SNL)

Brett Goldstein (Ted Lasso)

Brendan Hunt (Ted Lasso)

Nick Mohammed (Ted Lasso)

Jeremy Swift (Ted Lasso)

Paul Reiser (The Kominsky Method)

 

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Hannah Einbinder (Hacks)

Aidy Bryant (SNL)

Kate McKinnon (SNL)

Cecily Strong (SNL)

Juno Temple (Ted Lasso)

Hannah Waddingham (Ted Lasso)

Rosie Perez (The Flight Attendant)

 

Outstanding Limited Series

I May Destroy You (HBO)

Mare of Easttown (HBO)

The Queen’s Gambit (Netflix)

The Underground Railroad (Amazon)

WandaVision (Disney+)

 

Outstanding Television Movie

Dolly Parton’s Christmas on the Square (Netflix)

Oslo (HBO)

Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)

Sylvie’s Love (Amazon Prime)

Uncle Frank (Amazon Prime)

 

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

Paul Bettany (WandaVision)

Hugh Grant (The Undoing)

Ewan McGregor (Halston)

Lin-Manuel Miranda (Hamilton)

Leslie Odom, Jr. (Hamilton)

 

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

Michaela Coel (I May Destroy You)

Cynthia Erivo (Genius: Aretha)

Elizabeth Olsen (WandaVision)

Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

Kate Winslet (Mare of Easttown)

 

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Daveed Diggs, (Hamilton)

Jonathan Groff (Hamilton)

Anthony Ramos (Hamilton)

Paapa Essiedu (I May Destroy You)

Evan Peters (Mare of Easttown)

Thomas Brodie-Sangster (The Queen’s Gambit)

 

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Phillipa Soo (Hamilton)

Renée Elise Goldsberry )Hamilton)

Jean Smart (Mare of Easttown)

Julianne Nicholson (Mare of Easttown)

Moses Ingram (The Queen’s Gambit)

Kathryn Hahn (WandaVision)

 

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

Don Cheadle (The Falcon and the Winter Soldier)

Charles Dance (The Crown)

Timothy Olyphant (The Mandalorian)

Courtney B. Vance (Lovecraft Country)

Carl Weathers (The Mandalorian)

 

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

Alexis Bledel (The Handmaid’s Tale)

Claire Foy (The Crown)

Mckenna Grace (The Handmaid’s Tale)

Sophie Okonedo (Ratched)

Phylicia Rashad (This Is Us)

 

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

Alec Baldwin (SNL)

Dave Chappelle (SNL)

Morgan Freeman (The Kominsky Method)

Daniel Kaluuya (SNL)

Daniel Levy (SNL)

 

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

Jane Adams (Hacks)

Yvette Nicole Brown (A Black Lady Sketch Show)

Bernadette Peters (Zoey’s Extraordinary Playlist)

Issa Rae (A Black Lady Sketch Show)

Maya Rudolph (SNL)

Kristen Wiig (SNL)

 

Outstanding Variety Sketch Series

A Black Lady Sketch Show (HBO)

Saturday Night Live (NBC)

 

Outstanding Variety Talk Series

Last Week Tonight with John Oliver

The Late Show with Stephen Colbert

The Daily Show with Trevor Noah

Jimmy Kimmel Live!

Conan

 

Outstanding Reality-Competition Program

The Amazing Race (CBS)

Nailed It! (Netflix)

RuPaul’s Drag Race (VH1)

Top Chef (Bravo)

The Voice (NBC)

 

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Nicole Byer, Nailed It!

Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness, Queer Eye

RuPaul, RuPaul’s Drag Race

Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John and Kevin O’Leary, Shark Tank

Padma Lakshmi, Tom Colicchio and Gail Simmons, Top Chef

Artikuj të ngjashëm