Kjo është lista e plotë e të nominuarëve për Emmy Awards 2020

By

Të martën u mbajt ceremonia njoftuese për të nominuarit për çmimet më prestigjioze televizive, Emmy Awards.

Komikja dhe ish-aktorja e Saturday Night Live, Leslie Jones, udhëhoqi ceremoninë që u mbajt vetëm virtualisht dhe u transmetua online.

Më poshtë e keni listën e nominimeve kryesore të aktorëve, aktoreve dhe serive më të mira dramë dhe komedi:

Aktori kryesor në seri komike

Anthony Anderson, Black-ish
Don Cheadle, Black Monday
Ted Danson, The Good Place
Michael Douglas, The Kominsky Method
Eugene Levy, Schitt’s Creek
Ramy Youssef, Ramy

Aktorja kryesore në seri komike

Christina Applegate, Dead to Me
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Linda Cardellini, Dead to Me
Catherine O’Hara, Schitt’s Creek
Issa Rae, Insecure
Tracee Ellis Ross, Black-ish

“Talk Show” më i mirë

The Daily Show with Trevor Noah
Full Frontal with Samantha Bee
Jimmy Kimmel Live
Last Week Tonight with John Oliver
The Late Show with Stephen Colbert

Aktori më i mire në dramë

Jason Bateman, Ozark
Sterling K. Brown, This Is Us
Steve Carell, The Morning Show
Brian Cox, Succession
Billy Porter, Pose
Jeremy Strong, Succession

Aktorja më e mire në dramë

Jennifer Aniston, The Morning Show
Olivia Colman, The Crown
Jodie Comer, Killing Eve
Laura Linney, Ozark
Sandra Oh, Killing Eve
Zendaya, Euphoria

Programi / Gara më e mire reale

The Masked Singer
Nailed It!
RuPaul’s Drag Race
Top Chef
The Voice

Aktori më i mire në miniseri

Jeremy Irons, Watchmen
Hugh Jackman, Bad Education
Paul Mescal, Normal People
Jeremy Pope, Hollywood
Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Aktorja më e mire në miniseri

Cate Blanchett, Mrs. America
Shira Haas, Unorthodox
Regina King, Watchmen
Octavia Spencer, Self Made
Kerry Washington, Little Fires Everywhere

Miniseria më e mirë

Little Fires Everywhere
Mrs. America
Unbelievable
Unorthodox
Watchmen

Seria më e mire komike

Curb Your Enthusiasm
Dead to Me
The Good Place
Insecure
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs. Maisel
Schitt’s Creek
What We Do In The Shadows

Seria më e mire dramë

Better Call Saul
The Crown
The Handmaid’s Tale
Killing Eve
The Mandalorian
Ozark
Stranger Things
Succession

Artikuj të ngjashëm