Kjo është lista e plotë e fituesve në “Brit Awards 2022”

By

Adele pati një natë të madhe në ‘The 2022 Brit Awards’.

Mes performancës së saj, dhe tre fitoreve ishte një natë e mrekullueshme për të qenë këngëtarja e “Easy on Me”.

Duke shkuar në mbrëmje, Adele dhe Ed Sheeran ishin ndër pretendentët kryesorë për Brit Awards 2022, me katër nominime secili.

Ndarja e çmimeve u mbajt në O2 Arena në Londër së bashku me një formacion të gjithë yjeve të interpretuesve dhe të nominuarve. Emisioni u transmetua në Youtube.

Shikoni më poshtë listën e plotë të fituesve:

Artist of the year

Adele *WINNER

Dave

Ed Sheeran

Little Simz

Sam Fender

Coldplay

D-Block Europe

Little Mix

 

London Grammar

Wolf Alice

Brits Rising Star

Holly Humberstone *WINNER

Bree Runway

Lola Young

Song of the year

A1 & J1, “Latest Trends”

Adele, “Easy on Me” *WINNER

Anne-Marie/KSI/Digital Farm Animals, “Don’t Play Asylum”

Becky Hill & David Guetta, “Remember”

Central Cee, “Obsessed With You”

Dave featuring Stormzy, “Clash”

Ed Sheeran, “Bad Habits”

Elton John & Dua Lipa, “Cold Heart (Pnau Mix)”

Glass Animals, “Heat Waves”

Joel Corry, Raye, David Guetta, “Bed”

KSI, “Holiday”

Nathan Evans, 220Kid, Billen Ted, “Wellerman”

Riton X Nightcrawlers feat. Mufasa & Hypeman, “Friday”

Tion Wayne & Russ Millions, “Body”

Tom Grennan, “Little Bit of Love”

 

Best new artist

Central Cee

Griff

Joy Crookes

Little Simz *WINNER

Self Esteem

 

Album of the year

Adele, “30” *WINNER

Dave, “We’re All Alone in This Together”

Ed Sheeran, “=”

Little Simz, “Sometimes I Might Be Introvert”

Sam Fender, “Seventeen Going Under”

 

Rock, alternative

Coldplay

Glass Animals

Sam Fender *WINNER

Tom Grennan

Wolf Alice

 

Hip-hop, rap

AJ Tracey

Central Cee

Dave *WINNER

Ghetts

Little Simz

 

Dance

Becky Hill *WINNER

Calvin Harris

Fred Again

Joel Corry

Raye

 

Pop, R&B

Adele

Dua Lipa *WINNER

Ed Sheeran

Griff

Joy Crookes

 

International artist

Billie Eilish *WINNER

Doja Cat

Lil Nas X

Olivia Rodrigo

Taylor Swift

 

International group

ABBA

BTS

Måneskin

Silk Sonic *WINNER

The War on Drugs

Best Group

Coldplay

D-Block Europe

Little Mix

London Grammar

Wolf Alice *WINNER

 

International song of the year

ATB, Topic, A7S, “Your Love (9PM)”

Billie Eilish, “Happier Than Ever”

Ckay, “Love Nwantiti (Ah Ah Ah)”

Doja Cat featuring SZA, “Kiss Me More”

Drake featuring Lil Baby, “Girls Want Girls”

Galantis, Guetta, Little Mix, “Heartbreak Anthem”

Jonasu, “Black Magic”

The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”

Lil Nas X, “Montero (Call Me By Your Name)”

Lil Tjay & 6lack, “Calling My Phone”

Måneskin, “I Wanna Be Your Slave”

Olivia Rodrigo, “Good 4 U” *WINNER

Polo G, “Rapstar”

Tiësto, “The Business”

The Weeknd, “Save Your Tears”

Artikuj të ngjashëm