Kjo është arsyeja pse ndoshta nuk po mund të flini apo të humbni peshë

By

Nëse keni peshë në bark, e cila nuk do të ndryshojë as me ushtrime të rregullta dhe një dietë të ekuilibruar, mund të fajësohet çekuilibri hormonal.

“Një tiroide joaktive rezulton në ngadalësimin e shumë funksioneve të trupit, duke përfshirë metabolizmin dhe tretjen. Një efekt anësor i zakonshëm i kësaj është shtimi në peshë, veçanërisht në stomak”, thotë nutricionistja Gail Madalena.

Një sasi e madhe e kortizolit të hormonit të stresit mund ta vendosë trupin në modalitetin e mbijetesës, duke e nxitur atë të ruajë edhe më shumë yndyrë.

Nëse çdo ditë ju duket si një zvarritje, edhe me shumë gjumë, mund të keni një çekuilibër hormonal dhe jo lodhje kronike.

“Të kesh shumë ose shumë pak progesteron mund të të kursejë energjinë, siç mund të ketë nivele të larta të estrogjenit dhe të kesh një tiroide joaktive.

“Shumë kortizol mund të ndikojë gjithashtu në ciklet e gjumit dhe të çojë në lodhje të vazhdueshme”, thotë Gail. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm