Kitaristi i bendit të famshëm e dinte se stili i tij i jetës po e vriste atë

By

Fama nuk është për të gjithë.

Në fakt, True Hollywood Story diskuton se si ankthi dhe frika nga skena çuan kitaristin Matt Roberts Door 3 Doors Down në një varësi vdekjeprurëse nga opioidet. Mes suksesit të jashtëzakonshëm të grupit “Kryptonite”, thuhet se Roberts u mërzit nga vëmendja e vazhdueshme.

Image result for matt roberts

“Tapeti i kuq i jetës u përmbys, por Matt me të vërtetë luftoi me stresin dhe presionin,” thotë babai Darrell Roberts. “Duke qenë në vëmendjen e publikut, unë mendoj se pilulat janë diçka që ai iu drejtua për ta ndihmuar të përballonte.”

Sipas Dr. Drew Pinsky, për ata që nuk janë të varur nga droga, ilaçet mund të jenë një zgjidhje e arsyeshme për luftërat e ankthit. Sidoqoftë, në rastin e Roberts, ai ndjeu që muzikanti duhej të kishte gjetur një zgjidhje alternative për shkak të vështirësive të turneut.

Ish-rockeri 3 Doors Down vdiq në 20 gusht 2016 nga një mbidozë. Ishte 38 vjeç.

Babai i Matt thotë se kitaristi ishte i vetëdijshëm se stili i jetës së Rock ‘n’ Roll po shaktërronte trupin e tij,

“Nuk do ta harroj kurrë, ai tha, ‘E dini, babi? Gjithçka që keni lexuar dhe parë në lidhje me Rock ‘n’ Rroll dhe drogën, ne po i jetojmë ato,’ kujton babai ‘Dhe ai tha: Po na vret.’”

Image result for matt roberts

Artikuj të ngjashëm