Kinematografia në zi: Ndahet nga jeta aktori i njohur

By

Aktori veteran i filmit dhe televizionit, Fred Ward, 79 vjeç, i njohur më së shumti për interpretimin e roleve të ashpra në filma si Tremors, Escape from Alcatraz, and The Right Stuff, ka vdekur.

Shkaku dhe vendi i vdekjes së tij nuk u publikuan, sipas dëshirës së familjes së tij, tha publicisti Ron Hofmann.

Ward mori një rrugë në aktrim, pasi kishte shërbyer fillimisht tre vjet në forcat ajrore amerikane në vitet 1960 dhe më pas punoi si druvar nga Alaska, një boksier ku iu thye hunda tre herë dhe një kuzhinier, sipas një biografie ofruar nga Hofmann.

Karriera e tij zgjati më shumë se katër dekada, duke filluar me filma të huaj në fillim të viteve 1970 dhe u shtri deri në vitin 2015 me rolin e tij të fundit në serialin televiziv True Detective, sipas faqes së tij në internet në IMBD.

Ai bëri paraqitjen e tij të parë në filmin amerikan duke luajtur një kauboj në filmin e vitit 1975, Hearts of the Wests. Por roli i tij i madh erdhi kur ai luajti përballë Clint Eastwood në filmin e vitit 1979 Escape from Alcatraz.

“Gjëja unike për Fred Ward është se nuk e dinit se ku do të shfaqej, aq të paparashikueshme ishin zgjedhjet e tij të karrierës”, thuhet në njoftim.

Ward fitoi një Golden Globe dhe çmimin e ansamblit të Festivalit të Filmit në Venecia për performancën e tij në Short Cuts në 1993, thuhet në biografinë e tij.

Ai la gruan e tij 27-vjeçare, Marie-France Ward, dhe një djalë, Django Ward.

Artikuj të ngjashëm