Kim Kardashian flet për operacionet dhe problemet shëndetësore pas lindjes

By

Kim Kardashian ka folur hapur përsëri në lidhje me shtatzënitë e saj dhe problemet e fertilitetit, ekperiecën me fertilizimit in vitro dhe zbuloi se ajo ka pasur pesë operacione në përpjekje për të riparuar dëmin e brendshëm që pësoi gjatë lindjes së fëmijëve.

39-vjeçarja dhe burri Kanye West kanë katër fëmijë: North West, 6 vjeç, Saint West, 4 vjeç, Chicago West, 1 vjeç e gjysmë, dhe Psalm West, 7 muaj.

Kim Kardashian, North West, Saint West, Chicago West, Psalm West, Instagram

Kim lindi dy fëmijët e tyre më të mëdhenj dhe pësoi ndërlikime të rënda. Dy të rinjtë kanë lindur përmes nënave surrogate.

Kim ka folur për mënyrën se si ajo vuante nga placenta accreta ndërsa po sillte në jetë North.

Kjo ndodh kur organi nuk del pas lindjes, pasi është ngjitur në muret muskulore të mitrës në vend të rreshtimit të mureve të mitrës. Shpesh rezulton në gjakderdhje të rëndë dhe më vonë, lezione dhe lëndime të indeve brenda mitrës, të cilat mund të shkaktojnë infertilitet nëse nuk hiqen në mënyrë kirurgjikale.

“Mu desh të kryeja pesë operacione të ndryshme brenda një viti e gjysmë për të rregulluar dëmin që bëri gjithçka nga brenda”, tha ajo.

Burimi: Eonline

 

 

 

Artikuj të ngjashëm