Këshillat më të mira për largimin e pikave të errëta nga fytyra juaj

By

Në rregull, lajme të këqija së pari: Pikat e errëta në fytyrën tuaj mund të shkaktohen qoftë nga efektet e kaluara të hiperpigmentimi pas inflamacionit, dëmtimi nga dielli ose trauma e lëkurës – të gjitha këto mund të ndodhin pothuajse për këdo.

Tani lajmi i mirë: Këto njolla të errëta janë mjaft të lehta për tu trajtuar, do të thotë që nuk keni ngecur me to përgjithmonë, nëse nuk doni të jeni.

Ndiqni këshillat më poshtë dhe do të filloni të zbehni njollat ​​e errëta në fytyrën tuaj për aq pak sa katër javë, duke parandaluar që njollat ​​e reja të mos shfaqen gjithashtu.

Image result for dark spots and patches

 

MOS i prekni shenjat dhe aknet në fytyrën tuaj

E di, është gati e pamundur të rezistosh. Por nëse nuk i keni rrezistuar një tundimi në të kaluarën dhe keni prekur fytyrën tuaj, ju e dini pasojat e shëmtuara: një shenjë e kuqe ose kafe e përflakur (që mund të rrij me muaj) si rezultat i traumës që ia shkaktoni lëkurës tuaj.

Image result for dark spots and patches

Në vend të kësaj, mbajini duart larg dhe trajtojini puçrat tuaj me një krem ​​hidrocortizon prej një përqind (mund t’i merrni në çdo farmaci). Ai është një anti-inflamator, kështu që do të qetësojë skuqjen dhe ënjtjen — dhe ndryshe nga trajtimet tradicionale të njollave të puçrrave, ajo nuk do të thajë ose irritojë lëkurën tuaj (e cila mund të përfundojë duke krijuar më shumë hiperpigmentim).

 

Përdorni një eksfoliant kimik.

Pastroni fytyrën tuaj me një eksfoliant kimik. Exfoliatorët kimikë përfshijnë acide alfa hidroksi (si acide glikolike dhe laktike), acide beta hidroksi (acid salicilik) dhe enzima nga ekstraktet e frutave. Të tre ndihmojnë në shpërndarjen e “ngjitësit” që mban së bashku qelizat e vdekura, të zbardhura në sipërfaqen e lëkurës tuaj duke ju lënë me lëkurë më të qartë dhe më të ndritshme.

Image result for chemical exfoliant applying

Investoni në një serum që ndriqon lëkurën tuaj.

Image result for brightening serum applying

Pikat e errëta dhe shenjat duhen javë për tu zbehur, pavarësisht nëse ato janë nga punimet e duarve tuaja ose nga dielli. Por investimi në një serum për korrigjimin e një vendi të errët — kërkoni një me përbërës të ndritshëm si vitamina C, retinol, acid tranexamic dhe / ose acid kojic — mund të shpejtojë ndjeshëm procesin dhe të ndihmojë në zbehjen e njollave të errëta edhe më shpejt.

 

Burimi: Cosmopolitan.com

Artikuj të ngjashëm