Këto këshilla nga Selena Gomez mund të ndryshojnë jetën tuaj

By

Është gjithmonë koha e duhur për të vënë në plan të parë shëndetin tuaj mendor.

Vitet e fundit, Selena Gomez u ka kërkuar fansave të saj që të ngadalësojnë shpejtësinë dhe të përqendrohen më shumë në mirëqenien e tyre. Dhe ndërsa muaji i ndërgjegjësimit për Shëndetin Mendor fillon më 1 maj, 29-vjeçarja po ndan tre hapa të vegjël që çdo individ mund të ndërmarrë për të përmirësuar gjendjen e tij/saj.

Si fillim, Selena rekomandon të përqendroni energjinë tuaj në gjërat që ju bëjnë të lumtur dhe të pranoni atë që është jashtë kontrollit tuaj. “Për mua gjëra të tilla si muzika, të shkruarit dhe të qenit me miqtë dhe familjen më bëjnë të lumtur”, tha ajo ekskluzivisht për E! News, “kështu që unë e rrethoj veten me njerëz dhe gjëra që sjellin pozitivitet dhe lumturi në jetën time”.

Një hap tjetër i rëndësishëm është të mësoni për veten tuaj. Sipas Selenës, të kuptuarit dhe njohjen e ndjenjave tuaja dhe të qenit i vetëdijshëm për shkaktarët do t’ju ndihmojë t’i dilni përpara tyre.

“Sa më shumë të jem në harmoni me këtë, aq më mirë jam e pajisur për të provuar dhe zbatuar aftësitë dhe mjetet e përballimit që kam mësuar,” shtoi ajo.

Por ndoshta këshilla më e madhe është më e thjeshta: Kërkoni ndihmë nëse keni nevojë. “Nuk është gjithmonë e lehtë të flasësh për mënyrën se si ndihesh”, tha Selena. “Por të kesh një mik të ngushtë ose një anëtar të familjes të cilit i beson dhe të cilit mund t’i besosh është kaq e rëndësishme”.
Gjatë muajit maj, Selena po bashkon pasionin e saj për mbrojtjen e shëndetit mendor me markat e saj të bukurisë dhe akulloreve për të rritur ndërgjegjësimin për shërbimet e shëndetit mendor.

Duke ndarë rrugëtimin e saj, këngëtarja e di se po u kujton fansave se ata nuk janë kurrë vetëm me betejat e tyre.

“Unë kam qenë në gjendje të përdor platformën time për të folur hapur për shëndetin tim mendor dhe duke ndarë historitë tona, ne të gjithë mund të ndihmojmë në uljen e stigmës që lidhet me shëndetin mendor,” tha ajo. “Unë jam shumë mirënjohëse për fansat e mi që ndajnë historitë e tyre me mua, dhe do të thotë shumë kur dëgjoj se si ata i kanë kërkuar dikujt për mbështetje dhe tani po i japin përparësi nevojave të tyre për shëndetin mendor”.

Artikuj të ngjashëm