Kate Middleton zëvendëson Dianën si Princesha e Uellsit pas vdekjes së Mbretëreshës

By

Mbreti Charles III njoftoi në fjalimin e tij të parë publik që nga vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II se trashëgimtari i tij Princi William tani është Princi i Uellsit dhe Kate Middleton është emëruar Princesha e Uellsit, një titull i mbajtur më parë nga princesha e ndjerë Diana.

“Sot, jam krenar që e krijoj Princin e Uellsit, Tywysog Cymru, vendin e titullit të të cilit kam qenë kaq i privilegjuar të mbaj gjatë gjithë jetës dhe detyrës sime”, tha Charles të premten.

“Me Katerinën pranë tij, Princi dhe Princesha jonë e re e Uellsit, unë e di, do të vazhdojnë të frymëzojnë dhe udhëheqin bisedat tona kombëtare, duke ndihmuar në sjelljen e margjinalëve në terrenin qendror ku mund të jepet ndihma jetike”.

Një burim mbretëror i thotë Page Six se William dhe Kate “janë të fokusuar në thellimin e besimit dhe respektit të popullit të Uellsit”.

“Me kalimin e kohës Princi dhe Princesha e Uellsit do t’i qasen roleve të tyre në mënyrën modeste që i janë qasur punës së tyre më parë,” shton burimi.

PRINCËSA E UELSIT SHIKON PARADËN E KUJTIMIT PARA CENOTAPH NË LONDËR.

 

Diku tjetër në fjalim, Charles përmendi specifikisht djalin e tij më të vogël, Princin Harry, dhe nusen e tij Meghan Markle, duke thënë se ai shprehu “dashurinë e tij” për çiftin ndërsa ata vazhdojnë të ndërtojnë jetën e tyre në Kaliforni pasi u larguan nga detyrat e tyre mbretërore.

Kate Middleton, Princesha Charlotte, Princi George dhe Princi William duke ecur së bashku.

“Unë flas me ju sot me ndjenja trishtimi të thellë,” tha monarku i sapo emëruar, 73 vjeç, në mesazhin e regjistruar paraprakisht, duke e quajtur nënën e tij të ndjerë “një frymëzim dhe shembull” për veten dhe anëtarët e familjes së tij.

“Ne i detyrohemi asaj borxhin më të sinqertë që çdo familje mund t’i ketë nënës së tyre për dashurinë, dashurinë, udhëzimin, mirëkuptimin dhe shembullin e saj,” vazhdoi Charles. “Mbretëresha Elizabeth ishte një jetë e mirë e jetuar, një premtim që fati e mbajti dhe ajo është pikëlluar më thellë në vdekjen e saj. Premtimin e shërbimit të përjetshëm ua ripërtëri të gjithëve sot.”

Polo në Windsor

Artikuj të ngjashëm