Karantinimi dhe shëndeti mendor: Bebe Rexha ndan këto këshilla

By

Vetë izolimi si pasojë e pandemisë vazhdon të jetë një sfidë e vërtetë për personat që kanë diagnoza ose probleme me shëndetin mendor. Shumë nga ata mbështeten në rutinat e tyre të përditshme për të mbajtur nën kontroll simptomat.

Këngëtarja, Bebe Rexha ndau një mesazh të veçantë me ndjekësit e saj të hënën. Ajo u kujtoi atyre se duke i kushtuar vëmendje shëndetit të tyre mendor është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe tha se ajo ende po qëndron në shtëpi. Këshillat për ndjekësit e saj vijnë disa muaj pasi ajo foli publikisht për çrregullimin e saj bipolar.

“Po përpiqem që të jem një model i mirë për ju. Si jeni ndjerë këto kohë në shtëpi? Ankthi? Të mërzitur? Të lumtur? Të gjitha më lart? Është e rëndësishme të kujdeseni për shëndetin tuaj mendor, si dhe shëndetin tuaj fizik gjatë këtyre kohërave. Unë mendoj se meditimi dhe lutja me të vërtetë ndihmojnë. Ndoshta një shtrirje e lehtë ose një stërvitje në shtëpi për të lëshuar endorfinë. Unë kam praktikuar shkrimin në ditar. Vizatimin. Po ashtu duke bërë muzikë. E bekuar që ju kam. Ju lutëm qëndroni të sigurt. Ju dua.” – shkroi këngëtarja në një postim në llogarinë e saj në Instagram. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm