Kaq vite burg u dënua njeriu që vodhi qentë e Lady Gagës

By

Një nga personat e akuzuar për të shtënat dhe grabitjen e shëtitësit të qenve Lady Gaga në Los Angeles u dënua të mërkurën me katër vjet burg, thanë autoritetet.

Jaylin White, 20 vjeç, nuk pranoi një akuzë për grabitje të shkallës së dytë dhe pranoi një pretendim se një anëtar i grupit ishte i armatosur gjatë incidentit, sipas Greg Risling, zëdhënës i Zyrës së Prokurorit të Qarkut të Los Angelesit.
Akuzat dhe pretendimet e tjera të ngritura kundër White u hodhën poshtë, tha Risling për CNN. Ai ishte akuzuar më parë për një akuzë për tentativë vrasje dhe komplot për të kryer grabitje, sipas zyrës së DA.
Të shtënat dhe grabitja e qenve të Gaga’s më 24 shkurt u kapën në një video që tregonte të paktën dy burra që ndesheshin me Ryan Fischer, i cili po shëtiste tre bulldogët francezë të yllit.
Sulmuesit morën dy nga qentë, Koji dhe Gustav, por ata u gjetën disa ditë më vonë pasi këngëtarja ofroi një shpërblim prej 500,000 dollarësh.
White dhe katër të tjerë u arrestuan javë më vonë në lidhje me të shtënat dhe grabitjen. Mes tyre ishin dy persona të cilët u përballën me akuzën e aksesorit pas faktit.
Një nga të dyshuarit, James Jackson, u lirua gabimisht nga paraburgimi i policisë në prill për shkak të asaj që zyrtarët e quajtën “një gabim klerik”.
Jackson u gjet dhe u arrestua të mërkurën, pas një kontrolli nga disa agjenci të zbatimit të ligjit, duke përfshirë Shërbimin Marshal të SHBA, tha Departamenti i Sherifit të Qarkut të Los Angeles.
Jackson po mbahet nën akuzat për vrasje në tentativë. Akuzat janë ende në pritje kundër një të dyshuari të tretë në këtë rast.

Artikuj të ngjashëm