Kanye West pezullohet nga Instagrami

By

Meta vendosi t’i japë fund zbavitjes së Kanye West në Instagram.

Kompania e teknologjisë, e njohur më parë si Facebook, pezulloi llogarinë e Kanye në Instagram për 24 orë për shkelje të politikave për gjuhën e urrejtjes, bullizmin dhe ngacmimin, tha një zëdhënës i Meta për E! News. Sipas zëdhënëses, Meta e ka kufizuar reperin “Heartless” që të postojë, komentojë dhe dërgojë DM brenda afatit.

Zëdhënësi tha se kompania shpesh ndërmerr hapa shtesë kundër llogarive që thyejnë vazhdimisht rregullat, duke shtuar se Meta do të shtojë më shumë sanksione nëse Kanye vazhdon të shkelë politikat e tyre.

Është e paqartë se cili nga postimet e Kanye ka shkelur politikat, por ai ka postuar për Kim Kardashian, Pete Davidson, Trevor Noah, Michael Che dhe DL Hughley ditët e fundit.

Në fillim të kësaj jave, Kanye postoi një foto të çantës së shpinës së North në Instagram me mbishkrimin: “Kjo ishte në çantën e pasme të vajzave të mia kur u ‘lejova’ ta shihja javën e kaluar. Kjo është arsyeja pse unë përpiqem kaq shumë për familjen time saqë jam i lidhur për të mbrojtur familjen time me çdo kusht”.

Kim u përgjigj në komente duke thënë: “Të lutem ndalo me këtë tregim, sapo ishe këtu këtë mëngjes duke marrë fëmijët për në shkollë”.

Një ditë më parë, në një postim të fshirë në Instagram, Dave Sirus ndau një pamje të një bisede me tekst midis Kanye dhe Pete.

“Kam vendosur që nuk do të të lë më të na trajtosh në këtë mënyrë dhe kam mbaruar të hesht,” lexonte një tekst nga Pete. “Rriteni f–k.”

Më 14 mars, një burim i njohur me situatën i tha ekskluzivisht E! News se Pete nuk do të heshtë më kur bëhet fjalë për komentet e Kanye për të dashurën e tij dhe ish-Kim.

“Ai nuk e kishte problem kur Kanye po vinte pas tij, por kur bëhet fjalë për Kim dhe fëmijët, ai nuk do ta lejojë më të ndodhë”, tha burimi në atë kohë. “Ai nuk po hesht më”.

Artikuj të ngjashëm