Java e Modës në Paris: Maska të fytyrës në paraselë pas shpërthimit të koronavirusit

By

Një shfaqje në Javën e Modës në Paris dëshmoi të ishte koincidencë pasi modelet vishnin një sërë veshjesh të kompletuara me maska në fytyrë.

Models wearing facemasks at Marine Serre's Paris Fashion Week show in September

Veshjet u treguan në fillim të kësaj jave nga stilistja franceze Marine Serre.

Shfaqja u zhvillua mes shqetësimit në rritje për shpërthimin e koronavirus, i cili bëri që tregjet të bien në të gjithë botën të Premten.

Por koleksioni i Serre ishte dizajnuar para shpërthimit, dhe ajo ka përdorur edhe më parë maska në koleksionet e saj.

Shfaqja e saj e mëparshme në shtator gjithashtu pa që modelet mbulonin fytyrat e tyre me vello ose fytyra si pjesë e koleksionit të pranverës/verës së stilistëve.

Models walk the catwalk at the Marine Serre show at Paris Fashion Week

Maska që përdor Serre janë përshkruar më parë nga shtëpia e saj e modës si “maska kundër ndotjes”.

28-vjeçarja është vlerësuar në shtypin e modës për prakticitetin e shumë prej modeleve të saj.

“Energjia e Serre ka dinamizuar industrinë e modës”, tha Vogue vitin e kaluar. “Veshjet e saj hibride, secila një koktej radikal me referenca të njëpasnjëshme shekullore, praktikime utilitare, plus një stendë sportive, nuk janë kurrë aq të komplikuara sa të humbasin shenjën bashkëkohore.”

Në vitrinën e saj këtë javë, Serre tregoi gjithashtu një gamë të veshjeve që shkuan më tej sesa maskat në fytyrat e modeleve.

Por përveç modeleve që shfaqeshin si pjesë e shfaqjeve të Javës së Modës në Paris, masakat ishin vënë gjithashtu nga disa anëtarë të audiencës në shfaqje.

Disa njerëz që morën pjesë në shfaqjen e koleksionit vjeshtë / dimër të Dries Van Noten këtë javë u panë me maska në fytyra.

Guests at Dries Van Noten's Paris show wearing facemasks

Burimi: BBC

Artikuj të ngjashëm