Gratë italiane tregojnë pse adhurojnë të vishen me Chanel

By

Parisi mund të jetë shtëpia shpirtërore e Chanel, por stili i paimitueshëm francez është i adhuruar në të gjithë botën. Këtu, në një histori ekskluzive për AnOthermag.com, fotografi Marcello Arena kap Elena – gjyshja e ndihmëses së modës të Revistës AnOther, Nicola Neri – dhe katër motrat e saj në rrugët e Milanos. Veshja e koleksionit të Chanel’s Vjeshtë / Dimër 2019 – e fundit nga i ndjeri Karl Lagerfeld – krahas pjesëve të tyre të çmuara, gratë flasin hapur për dashurinë e tyre për Chanel dhe çfarë do të thotë të visheni elegante.

Elena

Chanel Italy Milan Tailleur Photography Another Magazine

“Veshja e parë e Chanel që kisha në pronësi ishte një kostum, si pantallona të gjera dhe bluzë me rret =h të bardhë. Për mua, Chanel përfaqëson një stil të matur, klasik dhe elegant – kurrë i tepërt ose shumë të përpunuar. Një veshje elegante përshtatet në siluetin e veshësit dhe është bërë nga një pëlhurë me cilësi të mirë, me tegelë të kuruar. Mbaj mend disa fustane të gjatë që kam veshur kur isha adoleshente. Veshja e rrobaqepësisë që jetonte në vendin fqinj i bënte ato për mua, por pas një kohe kuptova se tegelet e saj nuk ishin aq të mira dhe veshjet nuk ishin përshtatur siç duhet. Kjo ishte kur fillova të zhvilloja interesin tim për modën, gjë që më çoi të punoja si rrobaqepëse dhe të mësoja atë që dija për motrën time më të vogël Mariuccia. Sot, në moshën 88 vjeç, unë vesh pantallonat e rehatshme që kombinohen me një triko të thurur.”

Mariuccia

Chanel Italy Milan Tailleur Photography Another Magazine

“Për mua Chanel do të thotë përsosmëri, fantazi dhe klasicizëm. Veshja e parë e Chanel që kam veshur ndonjëherë ishte një pallto e gjatë; ajo kishte një model me katror në të bardhë, të kuq me disa lënin të kuptohet se ishin rozë dhe blu akulli – butonat ishin të mbuluara me të njëjtën pëlhurë. Aksesori i parë i Chanel që kam veshur dhe i preferuari im është çanta me lule rozë që po vesh në fotot që kemi bërë! Këshilla ime për një grua që vishet në mëngjes do të ishte të vishja një fustan, një kostum, ose një fund dhe një këmishë. Në varësi të sezonit, mëngë duhet të jetë e gjatë ose e shkurtër. Eleganca do të thotë të visheni në mënyrë të përsosur, por ende e sinqertë ndaj shijes dhe besimeve tuaja. ”

Rachele

Chanel Italy Milan Tailleur Photography Another Magazine

“Chanel është marka ime e preferuar e të gjitha kohërave – e bashkuar vetëm më vonë nga Armani – Unë e doja shumë stilin e pagabueshëm të rrobave dhe aksesorëve. Gjëja e parë që zotëroja ishte në vitet ’80-ta, canta e zezë klasike me tegel dhe zingjir. Atë kohë ti gjithë visheshin pak a shumë njëlloj. Sot duket se nuk ka më rregulla dhe të gjithë veshin atë që duan. Coco Chanel thoshte: “Para se të dilni nga shtëpia, shikoni në pasqyrë dhe hiqni një gjë.” Pas këshillës së saj sot, mund të ndodhë që dikush të dilte lakuriq! ”

Teresina

Chanel Italy Milan Tailleur Photography Another Magazine

“Kur isha adoleshente kam veshur funde, por tani vesh më shumë pantallona. Unë gjithashtu vesh shumë xhaketa, pantallona dhe këmisha të burrit tim të ndjerë. Gjëja e parë që bëj kur vishem në mëngjes është të bëj shenjën e kryqit dhe të them një lutje të vogël. ”

Artikuj të ngjashëm