Gjërat që duheni t’i keni parasysh në kujdesin ndaj lëkurës

By

Kujdesi për lëkurën në ditët e sotme është bërë mjaft i rëndësishëm.

Lëkura luan një rol jetësor në mbrojtjen e trupit tonë, prandaj është e rëndësishme të ndërmarrim hapa për shëndetin e lëkurës, kujdesi për lëkurën nuk është i ndërlikuar, dhe mund të bëhet në mënyrë mjaft të shpejtë.

Ne duhet të mbrojmë trupin tonë, nga lëkura e copëtuar, plakja e parakohshme, deri te kanceri i lëkurës.

Këtu janë pesë këshilla për mbrojtjen e lëkurës që mund të përfshini menjëherë në rutinën tuaj.

Limitoni ekspozimin në diell

Rrezet ultraviolet të lëshuara nga dielli shkaktojnë shumë lloje të dëmtimit të lëkurës, duke përfshirë:

Kancerin e lëkurës, rrudhat, dhe njollat e lëkurës.

Përdorimi i produkteve për kujdesin e lëkurës që ofrojnë mbrojtje nga rrezet ultraviolet, është një nga mënyrat më të mira për të ndihmuar që lëkura juaj të duket e freskët dhe rinore.

Disa këshilla për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli janë:

Përdorimi i kremit ​​mbrojtës çdo ditë, dhe rivendosja e tij, rregullisht sa herë që jemi jashtë për periudha të gjata.

Qëndrimi brenda kur dielli është në fazën më të fortë, zakonisht midis orës 10 të mëngjesit dhe 2 të pasdites.

Qëndroni të hidratuar

Pirja e mjaftueshme e ujit / lëngjeve është e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Filloni ditën me një filxhan çaj jeshil për hidratim, kafeinë dhe antioksidantë.

Përveç pirjes së mjaftueshme të lëngjeve, mbajtja e lagësht e lëkurës është thelbësore për mbrojtjen e lëkurës.

Lëkura që është e hidratuar siç duhet, ruan fleksibilitetin dhe ka më pak të ngjarë të bëhet e copëtuar, me luspa ose me lesh.

Provoni këto këshilla për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar:

Përdorni kremin e duhur hidratues për lëkurën tuaj, shikoni për kremrat hidratues me acid hialuronik, ose vaj kokosi. Gjithmonë vendoseni në lëkurë të lagur, kjo mban lagështirën në lëkurë.

Bëni dush ose banjë të ngrohtë (jo të nxehtë), sepse ekspozimi ndaj ujit në të vërtetë e than lëkurën tuaj. Nëse lëkura e thatë vazhdon, merrni parasysh shkurtimin e numrit të banjove që bëni.

Investoni në një lagështues.

Nëse lëkura juaj ka tendencë të jetë në anën e thatë, përdorimi i një lagështuesi në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës, dhe në hapësirën tuaj të punës gjatë ditës, mund të ndihmojë në mbajtjen e ajrit të hidratuar.

Merrni masa paraprake shëndetësore

Mos ndani me të tjerët asnjë send personal, të tillë si balsamë buzësh, ose furça dhëmbësh.

Mos ndani pije me njerëz të tjerë.

Shmangni prekjen e fytyrës me gishta dhe shmangni kontaktin e fytyrës me objekte që janë përdorur nga njerëz të tjerë, siç janë marrësit e telefonit.

Përdorni produkte të butë për kujdesin e lëkurës

Larja e fytyrës është e rëndësishme për të hequr papastërtitë, vajrat, mikrobet dhe qelizat e vdekura nga lëkura juaj. Sidoqoftë, pastrimi i fytyrës mund të shkaktojë acarim dhe të çojë në lëkurë të copëtuar që mund të bëhet e prekshme.

Për lëkurë të butë duhet të veproni në disa mënyra:

Lani fytyrën dy herë në ditë me ujë të ngrohtë dhe një pastrues të butë.

Masazhoni butësisht fytyrën tuaj me gishta, duke përdorur një lëvizje rrethore.

Shpërlaje tërësisht pas larjes, për të hequr të gjitha sapunët dhe mbeturinat.

Pastaj mund të aplikoni krem ​​hidratues.

Njihni lëkurën tuaj

Kontrolloni rregullisht lëkurën tuaj për ndryshimin e moleve, dhe shenjave të tjera të kancerit të lëkurës.

Disa kushte të caktuara të lëkurës meritojnë një vizitë te dermatologu, duke përfshirë puçrra të shpeshta, lëkurë të thatë të ndezur, ose të irrituar dhe skuqje të lëkurës, këto mund të jenë shenja të një prej llojeve të shumta të dermatitit, ose pezmatimit të lëkurës.

Sidoqoftë, nëse vëreni ndonjë problem tjetër të lëkurës, është e rëndësishme të merrni kujdes mjekësor për t’i zgjidhur ato në mënyrë të shpejtë dhe për të shmangur rrezikimin e lëkurës suaj. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm