Gjendet i pajetë trupi i modeles që quajti Putinin një ‘psikopat’

By

Kufoma e një modeleje ruse është gjetur e fshehur në një valixhe më shumë se një vit pasi ajo u zhduk.

Gretta Vedler, 23 vjeçare, u vra një muaj pasi ajo postoi në mediat sociale duke e quajtur Vladimir Putin një ‘psikopat’ dhe duke parashikuar se përpjekjet e tij për të ‘rritur integritetin e Rusisë’ do të përfundonin me lot.

Ish i dashuri i saj ‘xheloz’ Dmitry Korovin, 23 vjeç, ka rrëfyer më shumë se një vit më vonë se e ka mbytur pas një grindjeje për paratë në Moskë që nuk kanë lidhje me pikëpamjet e saj politike dhe analizën e mendjes dhe motiveve të Putinit.

Ai u tha hetuesve se kishte fjetur në një dhomë hoteli për tre netë me kufomën e saj, të cilën e vendosi në një valixhe të sapo blerë.

Korovin vazhdoi të postonte foto dhe mesazhe në rrjetet sociale të modeles, për t’i bërë miqtë të besonin se ajo ishte ende gjallë, u tha ai detektivëve.

Një shok i quajtur Evgeniy Foster – një bloger në Kharkiv, qyteti ukrainas i pushtuar nga forcat ruse – u bë dyshues dhe gjeti një mik në Moskë për të paraqitur një çështje të personit të zhdukur, duke shkaktuar një kërkim që përfundimisht gjeti trupin e saj.

Një video nga Komiteti Hetimor i Rusisë tregon Korovin që dyshohet se demonstron se si e vrau modelen dhe bën një rrëfim të plotë.

Postimet e saj parashikuese për Putinin në janar 2021, një muaj para se të vritej, nuk shihen si lidhje me vdekjen e saj, por janë rrëqethëse në dritën e ngjarjeve të mëvonshme.

Ajo ishte e shqetësuar për shtypjen e tij ndaj protestave dhe atë që ajo e shihte si një dëshirë për të krijuar një Rusi më të madhe.

“Duke pasur parasysh faktin se Putini kaloi shumë poshtërime në fëmijëri, ai nuk mundi të ngrihej për veten për shkak të formës së tij [të lehtë] fizike, nuk është për t’u habitur që ai u largua pas shkollës juridike dhe iu bashkua KGB-së”, shkroi ajo.

Njerëz të tillë janë të ndrojtur dhe të frikësuar që në fëmijëri, kanë frikë nga zhurma dhe errësira, të huajt, kështu që tipare të tilla si kujdesi, përmbajtja dhe mungesa e komunikimit zhvillohen herët në karakterin e tyre.

“Unë vetëm mund të supozoj, për mendimin tim, një psikopati apo sociopati e qartë shihet tek ai.” /Prive.al

 

Artikuj të ngjashëm