Gjashtë mënyra për ta mbajtur lëkurën tuaj të bukur gjatë dimrit

By

Nëse lëkura juaj ka qenë e thatë kohët e fundit, nuk jeni vetëm.

Image result for dry skin in winter

Moti i ftohtë, erërat e ashpra dhe ajri i thatë i brendshëm të gjithë komplotojnë për të thithur lagështinë nga lëkura gjatë muajve të dimrit, duke e lënë atë të thatë, të plasaritur dhe me luspa.

Faqet, krahët dhe këmbët nuk kanë pothuajse asnjë gjëndra vaji dhjamor dhe për këtë arsye janë më të thatë në muajt e dimrit. Pasi lëkura në duart tuaja është më e hollë se në vendet e tjera, ajo ka nevojë për mbrojtje dhe kujdes shtesë.

Për ta mbajtur lëkurën tuaj të lëmuar dhe të hidratuar, ndiqni këto hapa të thjeshtë çdo ditë.

Shmangni marrjen e banjove ose dusheve të gjata të nxehta, ose përdorimin e saunave gjatë muajve të dimrit.

Image result for hot shower

Uji i nxehtë mund të rrëmbejë lagështirë nga lëkura juaj. Në vend të kësaj, përdorni ujë me temperaturë të moderuar për periudha më të shkurtër kohore.

Nëse bëni dush, shtoni disa pika vaj esencial në ujë për të ndihmuar në hidratimin e lëkurës.

Image result for essential oils images

Jasemini, kamomili, rozmarina dhe menteja, janë ideale për këtë.

Lyjeni lëkurën me vajra esencialë ose me gjalpë të pastër kakao pas dushit ose banjës.

Image result for cocoa butter

Gjalpi i kakaos është një alternative natyrore për hidratuesit me bazë nafte. Aplikoni vajrat ose hidratuesin në lëkurë kur është pak i lagur. Në atë mënyrë, lagështia bllokohet në lëkurë sesa të avullojë në ajër.

Largoni lëkurën e thatë dhe të vdekur me një pastrim të butë të trupit sa herë të jetë e nevojshme.

Image result for exfoliate natural

Dy deri në tre herë në javë duhet të jetë mjaft.  Mund të bluani një gjysmë gote arra pishe në një blender ose një procesor ushqimi dhe ta përzieni atë me dy lugë vaj të lehtë. Pastaj fërkoni përzierjen në të gjithë trupin tuaj me lëvizje të butë rrethore dhe shpëlajeni.

Përdorni një respirator për të mbajtur lagështinë në ajrin e shtëpisë dhe zyrës tuaj, ose mbani një tas me ujë në radiatorët tuaj për të shtuar lagështi në ajër.

Image result for air humidifier

Sa më i lartë të jetë nxehtësia brenda, aq më pak lagështi do të ketë. (Theshtë lagështia që ndihmon për të mbajtur lëkurën të thahet.)

Kontrolloni etiketat në produktet tuaja për lëkurën, dhe shmangni tonerët dhe produktet e tjera që përmbajnë alkool, të cilat mund të thajnë lëkurën.

Image result for toning your face

Burimi: Glamour.com

Artikuj të ngjashëm