Futbollisti i suksesshëm del hapur: “Unë jam homoseksual”

By

Lojtari i Klubit të Futbollit të Blackpool, Jake Daniels, është bërë profesionisti i parë aktiv mashkull që doli hapur si homoseksual në Britani në tre dekada.

17-vjeçari e bëri njoftimin në Sky Neës dhe thotë se donte ta bënte këtë për të “thyer stigmën”.

Ai tha se kishte fshehur se kush ishte në të vërtetë dhe “tani ndjej se jam gati të dal hapur dhe të jem vetvetja”.

Në një deklaratë me Blackpool Football Club, Jake tha: “Unë e kam urryer të gënjejë gjatë gjithë jetës sime dhe kam ndjerë nevojën për të ndryshuar për t’u përshtatur. Unë dua të jem vetë një model duke e bërë këtë.

“Ka njerëz atje në të njëjtën hapësirë si unë që mund të mos ndihen rehat të zbulojnë seksualitetin e tyre.

“Unë thjesht dua t’u them atyre se nuk duhet të ndryshoni se kush jeni, ose si duhet të jeni, thjesht për t’u përshtatur.”

Daniels, i cili ka shënuar 30 gola për skuadrën nën-19 të Blackpool këtë sezon, nënshkroi një kontratë profesionale me klubin në shkurt. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm