Filmi “Parasite” nga Korea e Jugut bën histori në “Oscars 2020”

By

Për herë të parë ndonjëherë një film jo-anglisht ka fituar çmimin krysor Oskar  në Academy Awards.

Të Dielën, “Parasite” mori vendin e parë çmimin më të lartë në 92 Academy Awards. Filmi u konsiderua si një ‘underdog’ në ceremoni, duke mundur konkurrencën e fortë nga “1917” dhe “Once Upon a Time in Hollywood” për fitoren e Best Picture.

Filmi gjithashtu fitoi çmimin për shfaqjen më të mirë ndërkombëtare, regjinë më të mirë dhe skenarin më të mirë origjinal. Ishte filmi i parë i nominuar për Korenë e Jugut. “Parasite” ishte i nominuar për gjashtë çmime gjatë mbrëmjes.

“Unë jam pa fjalë”, tha Kwak Sin Ae, producenti i “Parasite”, gjatë fjalimit të tij teksa pranoi cmimin. “Asnjëherë nuk e imagjinonim që kjo të ndodhte. Jemi shumë të lumtur ”

Artikuj të ngjashëm