Filmat e nominuar për Oscar që duhet të shihni para ceremonisë së këtij viti

By

Sezoni i çmimeve është në zhvillim të plotë dhe më 9 shkurt, Oskar-i prestigjioz do të zhvillohet në Teatrin Dolby në Los Angeles, California.

The Academy AWards është një nga ngjarjet më të anticipuara në botën e filmit dhe këtë vit kastet dhe ekuipazhet e filmave si Once Upon A Time … In Hollywood, Little Women dhe 1917 do të marrin pjesë me shpresën se do marrin një Oscar.

Dhe para ceremonisë se ndarjeve të cmimeve, mos humbisni në filmat e nominuar që duhet t’i shihni patjetër.

Ford V Ferrari

Ky film paraqet Matt Damon dhe Christian Bale, dhe ndjek dy burra ndërsa ndërtojnë një makinë garash revolucionare për Ford dhe sfidojnë Ferrarin në 24 Hours of Le Mans në vitin 1966.

Irishman

Duke qenë i nominuar për fotografinë më të mirë në Oscar, ky film ka fituar një mori cmimesh në katergoritë: Martin Scorsese për regjinë më të mirë dhe Al Pacino dhe Joe Pesci për aktorin më të mirë mbështetës. Me një kast të tillë, duhet ta shihni patjetër, dhe pjesa më e mirë? Mund ta gjeni në Netflix.

Jojo Rabbit

Filmi tjetër i nominuar për Oscar është Jojo Rabbit – një komedi e errët për një djalë të vetmuar gjerman që rritet nën sundimin nazist.

Joker

Joker ka grumbulluar më së shumti nominime për Oscar se çdo film tjetër këtë vit – gjithsej 11. Duhet të ndiqni historinë e Joker që sjell Joaquin Phoenix.

Little Ëomen

Përshtatja tërësisht moderne e Women’s Little  të Greta Gerwig, është nominuar për gjashtë çmime, duke përfshirë figurën më të mirë, aktoren më të mirë për Saoirse Ronan dhe aktoren mbështetëse më të mirë për Florence Pugh.

Marriage Story

Një tjetër nga filmat e këtij viti të nominuar me Oscar në dispozicion për t’u parë në Netflix është Marriage Story, me regji të Noah Baumbach me interpretim të Scarlett Johansson dhe Adam Driver. Filmi është i nominuar për një gamë çmimesh, përfshirë imazhin më të mirë dhe aktoren më të mirë për Laura Dern.

Once Upon A Time…In Hollywood

Quentin Tarantino është nominuar për regjinë më të mirë me këtë që paraqet Hollivudin e viteve 1960. Filmi gjithashtu është nominuar për fotografinë më të mirë, si dhe aktorin kryesor më të mirë për Leonardo DiCaprio dhe aktorin më të mirë mbështetës për Brad Pitt.

Parasite

Bong Joon-ho është nominuar për regjinë më të mirë për komedinë e tij të errët dhe thriller psikologjik Parasite, i cili është nominuar gjithashtu për figurën më të mirë, si dhe çmime të tjera përfshirë skenarin origjinal.

Judy

Renée Zellweger është nominuar për aktoren më të mirë udhëheqëse falë performancës së saj në Judy, një dramë biografike për jetën e Judy Garland.

Harriet

Cynthia Erivo është nominuar për aktoren më të mirë udhëheqëse për aktrimin e saj në Harriet, një film Kasi Lemmons për jetën e skllavopronarit, Harriet Tubman.

 

Artikuj të ngjashëm