Feministët e Hollywood: Ben Affleck dhe Matt Damon ndërmarrin këtë hap në përkrahje të grave!

By

Matt Damon dhe Ben Affleck, dy nga aktorët më të famshëm të Hollywood, kanë bërë një hap tutje drejt fuqizimit të gruas në botën e filmit.

Kompania e tyre filmike, do të përdor diskriminimin pozitiv për të përmirësuar diversitetin Brenda dhe jashtë ekranit.

Në kontratat e tyre të reja, ata do t’iu japin prioritet grave dhe minoriteteve që përfshihen në stafin e projekteve filmike, raporton BBC, transmeton Prive.

Kompania  “Pearl Street Films” e Damon dhe Affleck, ka prodhuar filma si Jason Bourne dhe Manchester By the Sea, që mori vlerësim të madh gjatë vitit të kaluar, duke u nominuar edhe për disa katefori nga Akademia e Filmit Oscar. /Prive.al

 

Artikuj të ngjashëm