Është shumë e suksesshme në Amerikë, mirëpo Ava Max nuk harron prej nga vjen

By

Amanda Koci, e njohur me emrin artistik Ava Max, është këngëtarja shqiptare që po ngjet shkallët e famës në Amerikë.

Ajo ka hyrë në një marrëveshje të përbashkët bashk-botuese me Warner Chappell Music dhe Artist Publishing Group (APG).

Krijuesja e hitit “Sweet Por Psycho” arriti në numrin 10 në Billboard Hot 100 këtë maj të kaluar dhe arriti kulmin në Nr. 1 në mbi 25 shtete, duke përfshirë Gjermaninë, Finlandën, Irlandën dhe Mbretërinë e Bashkuar Max gjithashtu kryesoi në Listën e Artistëve të Rinj në Billboard për 10 javë të njëpasnjëshme.

Vajza e emigrantëve shqiptarë, siç potencon edhe MTV, ka lindur në Wisconsin por u rrit në Virxhinia, ku ajo qysh herët shprehi talentin për muzikë.

Ava Max edhe njëherë tregoi aftësitë e saj në të gjithë botën, duke performuar në Isle Of MTV, të këtij viti në Maltë dhe së fundmi duke bërë debutimin e saj në VMA me një shfaqje të këngës së re “Torn”.

Edhe pse tashmë që shumë kohë në Amerikë, ajo asnjëherë nuk ka mohuar prejardhjen e saj. Këtë vit për herë të parë performoi në Sunny Hill Festival, edhe dy këngët e saj të pa publikuara më parë.

Kur foli për Kosovën, ajo tha se nuk e viziton shpesh por sa herë që vie ndihet “në shtëpi”.

Në postimin e fundit të saj në Instagram, ajo shihet më grim kuq e zi që i ngjason flamurit kombëtar duke shkruar – “U ktheva tek rrënjët e mia. Shqiptare.” /Prive.al

View this post on Instagram

Takin it back to my roots #Albanian 🇦🇱

A post shared by Ava Max 🔮 (@avamax) on

 

Artikuj të ngjashëm