Eliza Dushku ftohet në Shtëpinë e Bardhë për këtë arsye

By

Eliza Dushku ka deklaruar më parë se ajo është mbështetëse e Joe Biden.

E kështu aktorja ishte e ftuar së fundmi në Shtëpinë e Bardhë në Uashington. Eliza bashkë me shumë gra të tjera të “Hollyëoodit”, ishin musafire të Shtëpisë së Bardhë me një mision të veçantë të nisur nga “Zonja e Parë” e ShBA-së, Jill Biden, shkruan lajmi.net.

Aktorja e filmit hit “Ërong Turn” ka publikuar në llogarinë e saj zyrtare në “Instagram” disa fotografi nga takimi me krerët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku shihet duke pozuar ndër të tjerash edhe me presidentin amerikan Joe Biden.

Postimin e saj ajo e shoqëroi edhe me një mbishkrim të gjatë që mund ta lexoni më poshtë:

“Ne ishim të ftuar në Shtëpinë e Bardhë nga Zonja e Parë javën e kaluar për të marrë pjesë në nënshkrimin e ‘Përfundimit të Arbitrazhit të Detyrueshëm për Ngacmimin Seksual dhe Ligjit për Sulmet Seksuale’ në ligj.

Ky ligj i ri do t’i mbrojë gratë dhe burrat nga detyrimi nga klauzolat shtypëse, të padrejta, të fshehta në kontratat e tyre të punës, klauzola që mbrojnë abuzuesit/ngacmuesit përpara se të kryejnë veprimet e tyre të këqija. Kjo ka qenë praktikë standarde në industrinë e Hollywoodit dhe shumë të tjera për një kohë të gjatë. Ky ligj i ri po përshkruhet si një nga ligjet më të rëndësishme të punës/punësimit të 100 viteve të fundit.

Për mua, kjo ishte mbyllje dhe një fillim i ri. I papritur, surreal, përulës, vërtetues, një nga rolet më domethënëse në jetën/historinë time.

Asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të paraqesë universi. Kur dhimbja bëhet një shtytës për të ndihmuar të tjerët, kur kishte një hapje për të luajtur një rol të vogël në diçka shumë më të madhe se unë, unë ndiej një sasi të vogël kënaqësie të vërtetë dhe njëfarë paqeje të vërtetë.

Presidenti Biden dhe zëvendëspresidentja Kamala Harris folën dhe ndanë sinqerisht në një mënyrë shumë personale me mua dhe gratë e tjera të guximshme të pranishme. Ne ishim thirrur dhe erdhëm për të dëshmuar para Komitetit Gjyqësor të Kongresit të ShBA-së nëntorin e kaluar – gjë që çoi në miratimin e projektligjit në Senat, më pas në tryezën e Presidentit për nënshkrim të enjten. Zonja e Parë dhe zëvendëspresidentja nuk mund të ishin më të vërteta, të pranishme dhe më të hirshme.

Kongresmenja Cheri Bustos dhe kolegët e saj në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatit nga të dyja anët e rreshtit, një ‘faleminderit’ të madhe nga zemra për udhëheqjen dhe guximin tuaj. Ju përmirësoni jetën me këtë legjislacion.

Përshëndetje të mëdha për Gretchen Carlson, e cila ka qenë e palëkundur në shtyrjen e këtij projektligji drejt fitores së tij dypartiake.

Gjithmonë mirënjohës ndaj ekipit tim: Barbara Robb, Neil J, Peter P.

Ka më shumë për të bërë. Siç tha zëvendëpresidentja jonë në fjalët e saj hyrëse, të radhës duhet të jenë shfuqizimi më i gjerë i ‘arbitrazhit të detyruar’ për të mbrojtur të drejtat e punëtorëve amerikanë në kontekstin e vjedhjes së pagave, diskriminimit racor dhe praktikave të padrejta të punës. Kjo nuk është partiake; siç tha ajo, bëhet fjalë për të drejtën kundër të gabuarës. Është e mirë për të gjithë punëtorët dhe për punëdhënësit gjithashtu.

Faleminderit nga thellësia e zemrës familjes sime, përgjimeve dhe fansave për mbështetjen tuaj të qëndrueshme”, shkroi aktorja me origjinë shqiptare në mbishkrimin e postimit të saj në Instagram.

Artikuj të ngjashëm