DUA LIPA thjesht BRAVO të qoftë – këngëtarja merr dy nominime për Grammy dhe shpërthen në lot

By

Njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme në botë sa i përket muzikës dhe Dua Lipa e ka të shënuar emrin e saj aty.

Akademia e cmimeve Grammy, e ka nominuar këngëtaren në hiç më pak se dy kategori.

Image result for grammy awards

Lansimi i emrave të nominuar për edicionin e 61-të të Grammy janë dhënë këtë të premte ndërsa Lipa është në garë me emra tejet të njohur të muzikës.

Dua Lipa është nominuar për kategorinë si “Artistja e re më e Mirë” dhe për “Vallëzimin më të mirë në klip” me këngën “Eletricity”.

Ajo e ka publikuar një video në profilin e saj në Instagram, ku shihet tejet e emocionuar dhe duke shpërthyer në lot e më pas, i ka falënderuar fansat dhe akademinë që e nominoi.

Më poshtë Prive sjellë listën e plotë të nominimeve në anglisht:

Best R&B album

“Sex & Cigarettes,” Toni Braxton
“Good Thing,” Leon Bridges
“Honestly,” Lalah Hathaway
“H.E.R.” H.E.R.
“Gumbo Unplugged (Live),” PJ Morton

Best country album

“Unapologetically,” Kelsea Ballerini
“Port Saint Joe,” Brothers Osborne
“Girl Going Nowhere,” Ashley McBryde
“Golden Hour,” Kacey Musgraves
“Volume 2,” Chris Stapleton

Album of the year

“Invasion of Privacy,” Cardi B
“By the Way, I Forgive You,” Brandi Carlile
“Scorpion,” Drake
“H.E.R.,” H.E.R.
“Beerbongs & Bentleys,” Post Malone
“Dirty Computer,” Janelle Monae
“Golden Hour,” Kacey Musgraves
“Black Panther: The Album,” Featuring Kendrick Lamar

Record of the year

“I Like It,” Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
“The Joke,” Brandi Carlile
“This is America,” Childish Gambino
“God’s Plan,” Drake
“Shallow,” Lady Gaga and Bradley Cooper
“All The Stars,” Kendrick Lamar and SZA
“Rockstar,” Post Malone feat. 21 Savage
“The Middle,” Zedd, Maren Morris and Grey

Song of the year

“All The Stars,” Kendrick Duckworth, Mark Spears, Al Shuckburgh, Anthony Tiffith and Solana Rowe
“Boo’d Up,” Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai, and Dijon McFarlane
“God’s Plan,” Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron Latour, Matthew Samuels and Noah Shebib.
“In My Blood,” Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes and Geoffrey Warburton
“The Joke,” Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth and Tim Hanseroth
“The Middle,” Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha and Anton Zaslavski
“Shallow,” Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt
“This Is America,” Donald Glover and Ludwig Göransson

Best new artist

Chloe X Halle
Luke Combs
Greta Van Fleet
H.E.R.
Dua Lipa
Margo Price
Bebe Rexha
Jorja Smith

Dance

Best Dance Recording
Above & Beyond – Northern Soul [ft. Richard Bedford]
Disclosure – Ultimatum [ft. Fatoumata Diawara]
Fisher – Losing It
Silk City & Dua Lipa – Electricity [ft. Diplo and Mark Ronson]
Virtual Self – Ghost Voices

Artikuj të ngjashëm