Dua Lipa po përballet edhe me një tjetër padi!

By

Dua Lipa po përballet me një padi të dytë për të drejtat e autorit për këngën e saj Levitating, më pak se një javë pasi një grup reggae në Florida e paditi këngëtaren për plagjiaturë të supozuar, raporton Billboard.

Kantautorët L Russell Brown dhe Sandy Linzer pretendojnë se melodia e hapjes së këngës hit, kënga më e gjatë Top 10 ndonjëherë nga një artiste femër në Billboard Hot 100 në SHBA, është një “dublikatë” e melodisë së këngës së tyre të vitit 1979 Wiggle and Giggle All Night dhe kënga e tyre e vitit 1980 Don Diablo.

“Të pandehurit kanë larguar pronën intelektuale të paditësve,” shkruajnë avokatët e Brown dhe Linzer në një ankesë të hidhur. “Paditësit ngrenë padi në mënyrë që të pandehurit të mos mund të shmangin shkeljen e tyre të qëllimshme.”

Autorët e këngëve theksuan intervistat me Lipën, në të cilat thanë se ajo “pranoi se qëllimisht imitonte epokat e mëparshme” dhe “mori frymëzim” nga muzika historike për tingullin “retro” të albumit të saj të vitit 2020, Future Nostalgia. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm