Dua Lipa ndër fituesit kryesorë në “iHeartRadio Music Awards 2022”

By

“Levitatting” e Dua Lipës fitoi këngën e vitit në çmimet iHeartRadioMusic 2022, të cilat u prezantuan të martën në Shrine Auditorium në Los Angeles. LL Cool J priti shfaqjen me ritme të shpejta, dy orëshe, e cila u transmetua drejtpërdrejt në Fox.

Në pranimin e çmimit të tij, Lil Nas X theksoi se ishte “delirant” të mendonte se mund ta linte shkollën dhe ta bënte atë të madhe, të dilte nga dollapi në kulmin e karrierës së tij dhe të regjistronte një këngë për epshin e homoseksualëve (” Montero (Call Me By Your Name)”) dhe bëjeni atë një hit të madh. “Është në rregull të jesh deluzional kur je duke ndjekur ëndrrat e tua,” përfundoi ai.

Avril Lavigne, e cila fitoi çmimin e saj të parë në Billboard Hot 100, “Complicated”, kur ishte vetëm 17 vjeç, prezantoi çmimin e Rodrigos. Rodrigo ishte gjithashtu 17 vjeç kur shënoi suksesin e saj të madh. Rodrigo fitoi edhe çmimin për artisten e ri të popit. Dhe kënga pop-punk e Rodrigos “good 4 u”, e cila tregon ndikimin e hiteve të tilla të Lavigne si “Sk8er Boi”, rezultoi në dy çmime. Kënga i solli Rodrigo çmimin për TikTok bop të vitit, ndërsa Camila Cabello fitoi këngën më të mirë të cover-it për versionin e saj të kopertinës së smash-it.

“Stay” nga The Kid LAROI dhe Justin Bieber fitoi bashkëpunimin më të mirë. Ai mundi, ndër të tjera, një bashkëpunim të dytë të Bieber, “Peaches”, ku shfaqeshin Daniel Caesar dhe Giveon.

Luke Combs fitoi artistin e vitit për të katërtin vit radhazi. Drake fitoi artistin hip-hop të vitit për herë të katërt dhe Caliber 50 fitoi artistin rajonal meksikan të vitit për herë të katërt, megjithëse shfaqjet e tyre nuk kanë qenë të njëpasnjëshme.

Foo Fighters mori për herë të dytë artistin rock të vitit. Bad Bunny gjithashtu fitoi për herë të dytë artistin latin pop/reggaeton të vitit.

Jazmine Sullivan u shpall artistja R&B e vitit. Është viti i katërt me radhë që një artiste femër merr këtë çmim. HER fitoi dy vitet e fundit. Ella Mai fitoi në vitin 2019.

Machine Gun Kelly fitoi artistin alternativ të rokut të vitit, gjithashtu për herë të parë. David Guetta u shpall artisti i vallëzimit të vitit, gjithashtu për herë të parë.

Shfaqja prezantoi çmime të reja artistësh në shtatë zhanre – Rodrigo (pop), Måneskin (alternative), Mammoth WVH (rock), Lainey Wilson (country), Yung Bleu (hip-hop), Giveon (R&B) dhe Grupo Firme (Latinisht). ).

BTS fitoi dy çmime të votuara nga shoqëria – ushtria më e mirë e fansave për të pestin vit radhazi dhe videoklipi më i mirë për “Butter”.

Harry Styles fitoi turneun e vitit, një çmim që nuk u prezantua vitin e kaluar për shkak të pandemisë. Çmimi u ka shkuar në vitet e mëparshme për luftëtarë të tillë të rrugës si Taylor Swift (dy herë), Coldplay, U2 dhe Elton John.

Jennifer Lopez u bë marrësja e tretë i çmimit ICON, pas Bon Jovi (2018) dhe Elton John (2021). Në fjalimin e saj të pranimit, ajo sugjeroi se “ICON”, në rastin e saj, ishte një akronim për “Unë mund të kapërcej negativitetin – çdo moment të vetëm, dhe po ashtu edhe ju”.

Artikuj të ngjashëm