Dua Lipa: “Mediat sociale janë tokë kultivuese për urrejtje”

By

Ylli i popit Dua Lipa thotë se media sociale është një tokë kultivuese për “urrejtje dhe ankth”.

Duke folur për BBC, ajo u kërkoi përdoruesve që të jenë “më të mirë ndaj njëri-tjetrit” në internet, për të mirën më të madhe.

24-vjeçarja i tha mikpritësit Louise Minchin: “Disa ditë nuk i lexoj komentet.

“Disa ditë ndoshta ndihem pak më e prekshme dhe zhytem duke kërkuar për gjëra që nuk dua t’i shoh.”

Yje të tjerë të rinj të njohur si Selena Gomez kohët e fundit kanë shprehur shqetësimin e tyre për modelet e sjelljes në mediat sociale, e përshkruar atë si “të tmerrshme” për gjeneratën e saj në Festivalin e Filmit në Kanë të këtij viti.

Muajin e kaluar, Dua – bëri thirrje për një kujdes më të mirë të shëndetit mendor në industritë krijuese.

Ajo ka pranuar ndërsa është akoma argëtuese dhe e dobishme për të që të përdorë platforma “të mahnitshme” si Twitter dhe Instagram, ajo ç’kyçet në momentin që përballet me përdorues që i nxitin ankth.

“Media sociale mund të jetë një mjet kaq i mahnitshëm dhe mund të jetë aq argëtuese për të ndarë gjërat, por në të njëjtën kohë është pothuajse një tokë kultivuese për urrejtje dhe ankth”, shtoi ajo.

“Njerëzit ndjehen sikur mund të thonë gjëra sepse fshihen pas një ekrani kompjuteri dhe për mua është e rëndësishme të përdor mediat sociale në periudha të shkurtra – për sa kohë që më bën të ndihem mirë, dhe në momentin e parë që nuk ndihem mirë distancohem pak.”

Burimi: BBC.com

 

 

 

 

Artikuj të ngjashëm