Doni diçka të shijshme, të shëndetshme dhe që nuk ju shëndoshë? Ja disa propozime

By

Edhe nëse jeni të çmendur për të mbajtur figurën tuaj, ka ende ushqime që mund të hani pa kufizime. Ata janë të pasura me fibra ndërsa janë të ulët kalori, duke ju ngopur pa rrezik për të fituar peshë.

Revista Health.com përpiloi një listë të produkteve të tilla. Sidoqoftë, gjithmonë duhet të siguroheni që dieta juaj të jetë e ekuilibruar mirë me një larmi ushqimesh.

Kokoshka

15 Foods You Can Eat a Lot of and Still Not Gain Weight

Nëse skuqni kokoshka pa gjalpë dhe sheqer (me pak kripë, për shembull), mund ta hani pa frikë. Në këtë mënyrë, një pjesë (rreth një filxhan) përmban vetëm 31 kcal.

Selino

Selino përmban 95% ujë. Ato ju ndihmojnë të humbni peshë të tepërt dhe të detoksifikoni trupin tuaj falë efektit të tyre diuretik.

Patëllxhan

15 Foods You Can Eat a Lot of and Still Not Gain Weight

Një pjesë e patëllxhanëve të pjekur në skarë ose të pjekur pa vaj bën 24 kcal, kështu që ju mund të shijoni këto pa asnjë kufizim.

Portokalle, grejpfruta dhe mandarina

Një sasi e madhe frutash nuk rekomandohet nëse dëshironi të humbni peshë, megjithatë agrumet janë një përjashtim këtu. Ata janë të pasura me substanca si fibra, flavonoide dhe vitamina C. Këto ju ngopin, ju ndihmojnë tretjen, mëlçinë dhe lëkurën tuaj, dhe ju bëjnë më të shëndetshëm në përgjithësi.

 Pjepër dhe shalqi

Image result for watermelon and pumpkin

Me 60-70 kcal për fetë, ju mund t’i hani ato brenda dhe jashtë ditës. Këto fruta ndihmojnë në nxjerrjen e lëngjeve të tepërta nga trupi juaj dhe ju ngopin mirë.

Kungull i njomë

Një pjesë e kungull i njomë është rreth 42 kcal. Normalizon raportin tuaj të kripës-ujit, përmirëson funksionin tuaj të zorrëve, dhe gjithashtu mund të përdoret për të ulur prodhimin e energjisë të kurseve kryesore.

 Tranguj

Një perime e domosdoshme për të gjithë ata që humbin peshë: ndihmon në luftimin e ënjtjes dhe ju bën më të hollë pa dëm.

Vezë

Image result for eggs

Mund t’i hani në çdo kohë të ditës, madje edhe gjatë natës, pa frikë se do të fitoni peshë. Sigurisht, vezët e ziera janë më të mira se ato të skuqura.

Ananasi

Ky frut i shijshëm është miku më i mirë i atyre që po humbasin peshë. Bromelina që përmbahet brenda ananasve ndan në mënyrë aktive yndyrnat dhe ndihmon në metabolizimin e proteinave.

 Mollë dhe kumbulla

Image result for apple and plum

Një mollë është vetëm 50 kcal. Kjo ju bën të ndjeheni të ngopur dhe rregullon tretjen tuaj. Kumbullat janë të pasura me vitaminë C dhe kalium, të cilat mirëmbajnë zemrën dhe enët tuaja.

Sallatë

Sallata është një burim i shkëlqyeshëm i acidit folik, dhe mund ta hani atë me ton.

 Lakër, brokoli, lulelakër

Image result for broccoli and cauliflower

Këto vegla janë aleatët tuaj në luftën kundër peshës së tepërt. Një pjesë e lakrës me presh është vetëm 7 kcal.

Burimi: Health.com

Artikuj të ngjashëm