Del në ankand kitara e Kurt Cobain me një çmim fillestar marramendës

By

Kitara e përdorur nga fronti i Nirvana Kurt Cobain gjatë koncertit të famshëm të grupit MTV Unplugged në Nju nxirret në ankand, me një vlerësim fillestar prej 1 milion dollarë.

Kitara Martin D-18E e vitit 1959 u paraqit në performancën e grupit në nëntor tw vitit 1993, pesë muaj para vdekjes së Kobain në moshën 27 vjeçare.

Kjo perfomancw e Nirvana mbetet një nga më të njohurit e grupit, ndërsa albumi shoqërues vlerësohet gjerësisht.

Kitara është artikulli kryesor për ngjarjen Music Icons që do të pritet nga Ankandi i Julien në Beverly Hills në Qershor.

Darren Julien, presidenti i shtëpisë së ankandeve, tha: “Ankandi i Julien ofron me krenari këtë kitarë historike nga Kurt Cobain, i cili ngriti industrinë e muzikës dhe kulturën pop në përgjithësi me performancën e tij mitike me Nirvana në MTV Unplugged në New York.

“Kjo kitarë e rëndësishme ka fituar vendin e saj të ligjshëm në historinë e rokit, si instrument i luajtur nga një prej muzikantëve dhe ikonave më me ndikim në rock në një nga shfaqjet më të mëdha dhe më të paharrueshme të të gjitha kohërave”.

Burimi: The Guardian

Artikuj të ngjashëm