Cristiano Ronaldo bëhet futbollisti i parë miliarder në botë

By

Cristiano Ronaldo është bashkuar zyrtarisht në klubin e miliarderëve përkrah gjigantëve të tjerë sportivë si Floyd Mayweather dhe Tiger Woods, duke e bërë atë lojtarin e parë të futbollit që u bë miliarder.

35-vjeçari, i cili u emërua futbollisti më i paguar në botë në vitin 2020, sipas Forbes, është gjithashtu atleti me fitime më të larta gjatë pandemisë pasi fitoi më shumë se 2 milionë dollarë vetëm përmes Instagramit.

Me gjithsej 429.3 milionë ndjekës në të gjitha platformat e mediave sociale, si dhe pagën dhe shpërblimin e tij vjetor prej 65 milionë dollarë në klubin aktual Juventus, Ronaldo mbetet një nga atletët më të paguar në sport.

Dhe tani, sipas The Sun, ish-sulmuesi i Manchester United dhe Real Madrid është bërë miliarderi i parë i futbollit para rivalit Lionel Messi, i cili gjithashtu pritet të arrijë këtë status vitin e ardhshëm.

Burimi: SportBible

 

 

 

 

Artikuj të ngjashëm